W budynkach zarządzanych przez samorząd zainstalowano już niemal tysiąc modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować 200 MWh energii elektrycznej rocznie. A to dopiero początek.

Ruda Śląska. To tam w 2012 roku powstała jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce o mocy 311 kW. Był to projekt Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Nic dziwnego – zbiornik wody pitnej w Rudzie Śląskiej jest położony w jednym z najbardziej nasłonecznionych punktów Wyżyny Śląskiej. Właśnie dobre położenie zmotywowało miejski samorząd do inwestycji w fotowoltaikę.

Trzy najnowsze instalacje zasilą budynki Urzędu Miasta i siedzibę Straży Miejskiej. Wcześniej takowe powstały na dachach obiektów sportowych, modernizowanych placówek oświatowych i przychodni rejonowej. Samorząd kieruje się zasadą: termomodernizacja, czyli ocieplenie, a do tego panele fotowoltaiczne i wymiana oświetlenia na energoszczędne. Dzięki temu w mieście jest czyściej i taniej.

Szacujemy, że dzięki wszystkim tym inwestycjom jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie ok. stu tysięcy zł na kosztach energii elektrycznej – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. – Dodatkowo w budynkach urzędu miasta zakończyliśmy wymianę starego energochłonnego oświetlenia na LED-owe. Dzięki temu zaoszczędzimy kolejne 30 tysięcy zł rocznie – zapowiada.

Trzy nowe instalacje fotowoltaiczne będą generować blisko 51 MWh energii, co zmniejszy emisję CO2 do atmosfery o 27 ton rocznie. Jak zapowiadają władze miasta, to nie koniec inwestycji w odnawialne źródła energii. W tym roku instalacje fotowoltaiczne powstaną w ramach termomodernizacji kolejnych dwóch placówek oświatowych. Panele fotowoltaiczne zostaną też zainstalowane na dachu budynku, w którym mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Od 2018 roku Ruda Śląska rozpocznie projekt dofinansowania instalacji w 51 budynkach jednorodzinnych. Zamontowanych zostanie 31 instalacji fotowoltaicznych, 15 solarnych oraz pięć pomp ciepła. Na ten cel miasto pozyskało środki unijne w wysokości ponad miliona zł.

Jesienią wybory samorządowe. Warto przyjrzeć się lokalnym samorządom. Czy budynki komunalne są zasilane z ekologicznych źródeł ciepła i prądu? Czy są programy wsparcia rozwoju OZE dla mieszkańców? Jak samorząd pilnuje by koszty energii były jak najmniejsze? Czy wygląda to tak jak w Rudzie Śląskiej? Jeśli nie, to wiadomo już, o co pytać szanownych kandydatów.


Żródło: rudaslaska.pl

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl