Dorota M. Zielińska: 100% OZE na Śląsku

Światowa akcja, w Polsce tylko w Katowicach

Podczas gdy na Forum Ekonomicznym w Krynicy Enea i Energa szukają sposobu na sfinansowanie budowy bloku węglowego w Ostrołęce, który wg analityków Carbon Tracker przyniesie 1,7 mld euro straty, w Katowicach budzi się obywatelska świadomość klimatyczna.


W setkach miejsc na całym świecie 8 września 2018 roku odbędą się manifestacje pod wspólnym hasłem RISE FOR CLIMATE. Obywatele domagać się będą od władz lokalnych i krajowych podjęcia natychmiastowych działań przeciwdziałających zmianie klimatu.

Na interaktywnej mapie zamieszczonej na stronie wydarzenia szukałam zgłoszenia z Polski. Kropka trochę się omsknęła na południe, ale doczytałam: 100% committed clean energy in Silesia. Jedno jest.

rise for climate w katowicach

Aktywiści klimatyczni spotkają się na katowickim rynku. Będą tam od godz. 11, a o 15 wręczą Marszałkowi Śląska petycję w sprawie przygotowania dla tego regionu polityki klimatyczno-energetycznej. Jej kluczowym celem byłaby długoterminowa strategia ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przejścia w stu procentach na czystą energię. Głównym organizatorem akcji jest Patryk Białas, który przyznaje, że wydarzenie ma dla niego charakter symboliczny z trzech powodów.

1 To silny głos społeczny ze stolicy najbardziej uprzemysłowionego regionu w Polsce. Na trzy miesiące przed szczytem klimatycznym, który odbędzie się w grudniu właśnie w Katowicach, mieszkańcy opowiadają się za rozwojem zielonej, czystej dla środowiska energetyki. Chcą zerwać z wizerunkiem szarego, brudnego Śląska, postrzeganego jako centrum przemysłu wydobywczego i hutniczego. Zdają sobie sprawę, jak uciążliwa jest ta działalność. Wiedzą też jak ciężka jest praca górnika i wcale nie pragną takiej przyszłości dla swoich potomków.

2 Jest to też głos sprzeciwu wobec rządowej narracji, która najpewniej będzie wybrzmiewać również podczas szczytu klimatycznego w grudniu. Rząd będzie przekonywał, że Polska ma własną drogę do redukcji emisji CO2 poprzez ekologiczne spalanie węgla. Aktywiści ekologiczni nie zgadzają się z tym. Uważają, że dekarbonizacja to przede wszystkim odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz czystych technologii.

3 Oddolna, obywatelska inicjatywa jest głosem speakerów klimatycznych certyfikowanych przez fundację Ala Gore’a The Climat Reality. Aktywistów, którzy chcą opowiedzieć innym, na czym polega kryzys klimatyczny spowodowany działalnością człowieka i zmobilizować mieszkańców do działań na rzecz ochrony klimatu. Dziewięć osób to zalążek powstającego Śląskiego Ruchu Klimatycznego.

– Odbieramy wiele sygnałów świadczących o tym, że mieszkańcy Śląska są nam przychylni, deklarują poparcie i wspierają tę inicjatywę. Cieszy nas też zainteresowanie ze strony mediów, ale przede wszystkim wsparcie ze strony regionalnych władz samorządowych – mówi Patryk Białas. A województwo śląskie jako jedne z pierwszych przystąpiło do ruchu społecznego Więcej niż energia, koordynowanego przez Polską Zieloną Sieć.

– Do działania motywuje mnie aktywność światowych metropolii, które zobowiązują się wspierać budownictwo bezemisyjne. Niedawno przedstawiciele 19 miast zamieszkanych przez 130 milionów ludzi podpisało porozumienie, w którym zobowiązują się, aby budynki wznoszone w tych miastach od 2030 roku nie wydzielały do atmosfery CO2. Od 2050 warunek ten mają spełnić wszystkie istniejące tam domy. Chciałbym, aby nasza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia do nich dołączyła. Jako katolik poważnie traktuję przesłanie encykliki Papieża Franciszka Laudato si, w której wezwał wiernych do działań na rzecz ratowania Ziemi. Papież Franciszek pobłogosławił również tę akcję – dodaje.

Gdyby ktoś miał wątpliwości, dlaczego powinniśmy wszyscy powstać i domagać się od rządzących przeciwdziałania zmianie klimatu polecam film Magdaleny Raczkowskiej-Kazek, który wczoraj wyemitował TVN24 oraz najnowszy wpis na blogu Edwina Bendyka.


📻 Hubert Bułgajewski: Papież Franciszek wzywa do ochrony środowiska

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl