Dom energooszczędny – inwestycja w zdrowie i komfort

Blisko połowa Polaków biorących udział w badaniu Energooszczędność w moim domu postrzega zrównoważone budownictwo poprzez pryzmat oszczędności finansowych. Tylko 12 proc. ankietowanych za najważniejszą korzyść związaną z energooszczędnym mieszkaniem uznaje pozytywny wpływ na zdrowie.

Dla 47 proc. uczestników ogólnopolskiego sondażu Energooszczędność w moim domu zmniejszenie kosztów utrzymania jest najważniejszą korzyścią wynikającą z mieszkania w domu energooszczędnym. Na dalszych miejscach znalazły się takie zalety jak: ochrona środowiska naturalnego (22 proc. wskazań), poprawa jakości i komfortu życia (16 proc.) oraz pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców (12 proc.). Wyniki badania potwierdzają, że wielu Polaków nie łączy energooszczędnego budownictwa z wyższym komfortem mieszkania i pozytywnym wpływem na zdrowie. I choć specjaliści ds. budownictwa zrównoważonego przekonują, że otoczenie, w jakim przebywamy na co dzień, ma duży wpływ na nasze samopoczucie, to jednak aspekty zdrowotne mają wciąż drugorzędne znaczenie dla osób planujących budowę lub zakup nowego domu, czy mieszkania.

– Kojarzenie budownictwa energooszczędnego z korzyściami ekonomicznymi to bardzo dobry sygnał, oznaczający, że Polacy dostrzegają racjonalne uzasadnienie dla inwestycji w zrównoważone projekty budowlane – mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy Velux, zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu. – Jednak do najważniejszych zalet domów energooszczędnych zaliczyłabym przede wszystkim wyższy komfort mieszkania i pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Energooszczędny budynek to nie tylko niższe zużycie energii, ale też korzystny dla zdrowia klimat wewnątrz pomieszczeń. Potwierdza to przykład jednego z modelowych domów energooszczędnych wybudowanych przez firmę Velux w Aarhus w Danii – Home for Life o powierzchni 190 m². Dom zaprojektowany został na potrzeby typowej 4-osobowej rodziny. Szczególny nacisk położono na dobre doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz prawidłową, wydajną wentylację. Zastosowano wiele szklanych przegród – okien dachowych, jak i dużych przeszkleń pionowych, które pełnią jednocześnie funkcję drzwi wyjściowych, zacierając granice między wnętrzem, a zewnętrznym otoczeniem budynku. Dom współgra z naturą, porami dnia i roku. Okna otwierają i zamykają się automatycznie w zależności od pogody i pory dnia. Latem, rolety zewnętrzne chronią przed intensywnym światłem i nadmiernym ciepłem, zaś nocą podnoszą się, aby umożliwić otwarcie okien i przewietrzenie oraz ochłodzenie pomieszczeń. Okna wyposażone są w klapę wentylacyjną, która umożliwia wymianę powietrza nawet przy zamkniętym oknie, a tym samym zapewnia zdrowy klimat wewnątrz”.

W domu Home for Life przez ponad 2 lata mieszkała rodzina z dwójką dzieci. Dzięki temu możliwe było sprawdzenie, jak założenia przyjęte podczas projektowania sprawdzają się w trakcie użytkowania budynku. Test miał pokazać, czy możliwe jest stworzenie efektywnego energetycznie domu, emitującego minimalną ilość dwutlenku węgla i posiadającego zdrowy, komfortowy mikroklimat. Wnioski eksperymentu dostępne są na stronie: www.velux.com/modelhome2020. Wskazano w nich, że istotną rolę w domu Home for Life odgrywa inteligentny system zarządzania, konieczny do utrzymaniu komfortowego klimatu wewnątrz i ograniczenia zużycia energii poprzez maksymalne wykorzystanie okien jako źródeł światła i wentylacji.

– Inteligentne rozwiązania automatyki pozwalają programować okna, by te zamykały się w nocy, zmniejszając straty ciepła i otwierały w dzień, po to, by wpuścić świeże powietrze – mówi Marcin Klepacz, współwłaściciel firmy IRA – Inteligentne Rozwiązania Automatyki. – System zareaguje na nasze przybycie do domu, otwierając bramę garażową, odsłaniając żaluzje i rolety, by wpuścić do domu światło. Gdy nasłonecznienie jest zbyt duże, odnotuje wzrost temperatury w pomieszczeniu i automatycznie zasłoni markizę, by przeciwdziałać przegrzaniu się wnętrz. Automatyka steruje też wentylacją i ogrzewaniem, dostosowując klimat wewnątrz domu do potrzeb mieszkańców. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budownictwie wielomieszkaniowym – mówi Marcin Klepacz. Jedną z inwestycji, gdzie planowane jest wprowadzenie rozwiązań automatyki jest osiedle przy ul. Jaśminowej w Warszawie, realizowane przez firmę Skanska Residential Development.

Jak pokazały wyniki badania Energooszczędność w moim domu, wśród czynników o największym wpływie na zdrowie mieszkańców Polacy na pierwszych pozycjach stawiają: dostęp do światła naturalnego oraz jakość użytych materiałów. Wymienione w kwestionariuszu czynniki wpływające na zdrowie mieszkańców oceniane były wg pięciostopniowej skali, gdzie 1 oznaczało bardzo mały wpływ, a 5 – bardzo duży. Aż 45 proc. respondentów na 5 oceniło dostęp do naturalnego światła, 32 proc. oceniło maksymalnie jakość użytych materiałów, 28 proc. – cyrkulację powietrza i poziom hałasu, a 22 proc. poziom wilgotności.

– Przyjazne człowiekowi i naturze materiały i dobrze funkcjonująca wentylacja mają kluczowe znaczenie dla mikroklimatu wnętrz – mówi arch. Dariusz Śmiechowski ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Warto, by wyposażenie wnętrz było wykonane z niskoemisyjnych materiałów, ale także by nie dopuścić do zawilgocenia, które wzmaga wydzielanie szkodliwych substancji i może powodować rozwój drobnoustrojów. Zwracajmy szczególną uwagę na to, z czego wykonano wykładziny, meble, zasłony. Mogą to być materiały emitujące lotne związki organiczne (VOC). W domach energooszczędnych odpowiednie okna, instalacja rolet i oszczędnego oświetlenia, efektywny system ogrzewania, wentylacja naturalna (np. z nawiewnikami higrosterowalnymi) lub właściwie dobrana wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła nie tylko sprzyjają standardowi energetycznemu budynku, ale też poprawiają komfort.

Badanie Energooszczędność w moim domu przeprowadzone zostało na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 18 lat przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Effective Public Relations oraz przedstawicieli sektora budownictwa zrównoważonego: IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki, NSG Group (właściciel marki Pilkington), Philips, Rockwool, Skanska Residential Development i Velux.
 

Dom energooszczędny, fot. Velux

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here