Dofinansowanie do kolektorów – NFOŚiGW ma do rozdania jeszcze kilkadziesiąt milionów


Od lipca 2010 roku można uzyskać dofinansowanie do kolektorów słonecznych dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wraz z wybranymi bankami realizuje program 45% dopłat do kredytów bankowych z przeznaczeniem na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych w budynkach mieszkalnych.

Program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne został uruchomiony przez NFOŚiGW jako program wieloletni, co daje gwarancję stałego wsparcia inwestycji w OZE w najbliższych latach. Dotychczasowe efekty, blisko 4 tysiące wykonanych zestawów oraz zainstalowanych 20 tysięcy metrów kwadratowych kolektorów na budynkach indywidualnych i wielorodzinnych przerosły nasze oczekiwania – mówił o programie Jan Rączka, prezes Zarządu NFOŚiGW, podczas konferencji prasowej, która odbyła się między innymi na dachu budynku NFOŚiGW w Warszawie, gdzie dziennikarze obejrzeć mogli z bliska sześć kolektorów słonecznych, które podgrzewają wodę na potrzeby pracowników NFOŚiGW.

 

  

Z proponowanego dofinansowania może skorzystać każdy kto posiada prawo do zarządzania budynkiem oraz nie jest podłączony do sieci ciepłowniczej. Na wypłaty dotacji do umów kredytowych na lata 2010-2014 zarezerwowano łącznie 300 mln zł. Do końca kwietnia NFOŚiGW czeka także na oferty kolejnych banków, które chciałyby udzielać kredytów na kolektory słoneczne z dotacją.

  

  

Rozważając inwestycję w panele słoneczne warto mieć na uwadze zmiany, które na początku roku wprowadzono w programie. Dzięki nim ze wsparcia finansowego mogą skorzystać także właściciele budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej (pod warunkiem, że kolektory wykorzystane zostaną wyłącznie do grzania wody użytkowej, a obie sieci nie będą połączone), kolektory mogą również zasilać ogrzewanie budynku.

 

 

Wg najświeższych, jeszcze nie publikowanych, badań statystycznych sprzedaży instalacji słonecznych w Polsce przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w ubiegłym roku sprzedano i zainstalowano na terenie Polski około 146 tys. m2 kolektorów słonecznych. W dalszym ciągu najbardziej popularne są kolektory płaskie – wyjaśniał podczas konferencji Prezes Zarządu EC BREC Insytutu Energetyki Odnawialnej, Grzegorz Wiśniewski.

Redakcja reo.pl

fot.: panele słoneczne na dachu budynku NFOŚiGW w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here