Dobiega końca budowa Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach

Interaktywne urządzenia, które będą częścią ekspozycji Energetycznego Centrum Nauki, zostaną wkrótce zainstalowane w pomieszczeniach tej placówki edukacyjnej, powstającej w Kieleckim Parku Technologicznym. Centrum ma rozpocząć funkcjonowanie jesienią.

Energetyczne Centrum Nauki (ECN) znalazło swoją siedzibę w budowanym przy ul. Olszewskiego gmachu Zespołu Inkubatorów Kieleckiego Parku Technologicznego, dedykowanych biznesowi. W przestrzeni centrum, zaaranżowanej na starą fabrykę, znajdzie się interaktywna wystawa z 28 stanowiskami, służącymi do samodzielnego eksperymentowania oraz laboratorium.

Placówka będzie oferowała zajęcia i warsztaty, pokazy naukowe wyjaśniające m.in. prawa i procesy biologiczne, fizyczne chemiczne oraz zagadnienia dotyczące ekologii czy energii odnawialnej. W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć instalacja urządzeń interaktywnych i multimedialnych, które będą częścią wystawy, a otwarcie centrum zaplanowano na jesień.

– Już teraz zgłaszają się do nas szkoły i biura turystyczne, które jako element zwiedzania planują zaproponować wycieczkę do centrum. Chcemy też, by jeszcze w tym roku, zanim zmieni się pogoda, można było korzystać z ogrodu, który powstanie na zewnątrz centrum. Będzie on uzupełnieniem wystawy – powiedziała PAP koordynator projektu, Sylwia Mularczyk.

Sala ECN będzie podzielona na trzy sektory tematyczne: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. W centralnej części wystawy znajdzie się „wielki piec” połączony z maszyną parową, dzięki któremu będzie można zobaczyć, jak wygląda proces spalania węgla w elektrowni. Prezentowane będą także zasady działania różnych typów elektrowni wodnych.

Z kolei Energetyczny Ogród ma zachęcać do aktywnego wypoczynku i pomagać w poszerzeniu zdobytej na wystawie wiedzy. Znajdzie się w nim m.in. siłownia i przeznaczone dla dzieci zjeżdżalnie, wykorzystujące w swojej konstrukcji różnice poziomów terenu. Korzystający z urządzeń dowiedzą się m.in., ile energii zużywamy podczas wykonywania określonych czynności. Przykładowo – sprawdzą, jak długo należy poruszać się na określonym przyrządzie, aby spalić konkretny posiłek.

W ogrodzie będzie też miejsce relaksu, ze stanowiskiem do grillowania i ławeczkami, scena umożliwiająca organizację spotkań naukowych oraz ekran do projekcji filmowych w kinie letnim.

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”. Jest częścią szerokiego, wartego 120 mln. zł projektu, dotyczącego m.in. budowy zespołu inkubatorów dla biznesu.

Kielecki Park Technologiczny, w ramach którego powstanie Energetyczne Centrum Nauki, powołano w kwietniu 2008 r. Działalność prowadzą tu firmy krajowe i zagraniczne, głównie z branż: projektowanie i wzornictwo oraz teleinformatyka i IT.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here