Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o OZE autorstwa Twojego Ruchu

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa posłów Twojego Ruchu. Podobnie jak projekt SLD z 2012 roku najprawdopodobniej trafi do “zamrażarki” marszałka – piszą dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl w dzisiejszym Obserwatorze Legislacji Energetycznej.

Posłowie TR zaproponowali nowelizację Prawa energetycznego, która ma dokończyć implementację unijnej dyrektywy 2009/28/WE o promocji OZE (przed Trybunałem Sprawiedliwości UE toczy się postępowanie ws. braku pełnej transpozycji jej przepisów).

Projekt bazuje na systemie wsparcia zielonymi certyfikatami ze współczynnikami korekcyjnymi zaproponowanymi w 2012 roku przez Ministerstwo Gospodarki. Zakłada także wsparcie współspalania na poziomie 40 proc. średniej produkcji w takich nstalacjach z lat 2011-2012.

Posłowie TR proponują utworzenie przez NFOŚiGW funduszu stabilizującego ceny zielonych certyfikatów o kapitale 500 mln zł. Fundusz zasilać miałyby opłaty od każdego wydanego świadectwa pochodzenia (prawdopodobnie chodzi o każdą megawatogodzinę objętą certyfikatem) w wysokości 2 zł, obciążającą producenta energii z OZE.

Projekt przewiduje także nową rolę informacyjną samorządów oraz nieznaczne zmiany w zakresie przyłączania OZE do sieci.

WysokieNapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here