DM PKO BP: Nadal trudna sytuacja w sektorze energetycznym


Analitycy DM PKO BP uważają, że w sektorze energetycznym panuje nadal trudna sytuacja, a spodziewane w 2013 roku zyski głównych firm mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Przyczyna to gorsze wyniki w segmencie wytwarzania, pomimo dobrych notowań w segmencie dystrybucji i sprzedaży.

– W sektorze energetycznym bez zmian – cały czas bardzo trudna sytuacja [na rynku energii]. Wyniki spadają po kilkadziesiąt, do pięćdziesięciu procent – powiedział dyrektor Biura Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego PKO BP Artur Iwański

Zaznaczył, że w I kwartale spadło zużycie krajowe energii o 1,8 proc. rdr., a sektor jest cały czas pod presją.

DM PKO BP zauważa w minionym kwartale spadek cen spotowych energii, ale stabilizację cen terminowych. – Ze względu na relatywnie stałe ceny energii w taryfach C i G oraz niskie ceny zielonych certyfikatów [są] wysokie marże sprzedawców energii – podkreśla BAR DM PKO BP.

Według analityków wyniki I kwartału powinny dać wsparcie dla kursów akcji grup energetycznych. DM PKO BP umieścił nawet akcje Taurona i Enei na swojej liście “Top Picks”, zaznaczając, że walory tych spółek mają obecnie atrakcyjne ceny na rynku giełdowym – odpowiednio 3,90 zł i 12,27 zł, wobec “cen docelowych” – 4,20 zł i 14,60 zł.

Jednak prognozy wyników głównych spółek energetycznych na 2013 rok nie są najlepsze. DM PKO BP spodziewa się, że zysk netto za 2013 rok może spaść w przypadku Taurona nawet o 48 proc. do 767 mln zł, w przypadku ZE PAK o 45 proc. do 208 mln zł, w przypadku Enei o 22 proc. do 556 mln zł, a w przypadku PGE o 16 proc. do 2703 mln zł.

 

Marcin Zaremba

DM PKO BP: W sektorze energetycznym bez zmian – cały czas bardzo trudna sytuacja, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here