DM PKO BP nadal chce doradzać MSP przy prywatyzacji Energi

Dom Maklerski PKO BP jest nadal zainteresowany udziałem w procesie sprzedaży akcji spółki Energa jako doradca finansowy MSP – wynika z wypowiedzi dyrektora zarządzającego Grzegorza Zawady.

– Liczymy na udział w dużych transakcjach, które będą miały miejsce na rynku w tym roku. (…) Jesteśmy bardzo zainteresowani projektem [prywatyzacji Energi]. Bardzo nam zależy – to bardzo ciekawy projekt i chcielibyśmy w nim uczestniczyć – powiedział Zawada.

Na początku marca „Rzeczpospolita” podała, że do ostatniego etapu postępowania na wybór banku inwestycyjnego, który będzie koordynował tegoroczną ofertę akcji gdańskiej Energi, przeszło 11 banków.

Z nieoficjalnych informacji od osób zbliżonych do postępowania wynikało wtedy, że MSP brał pod uwagę oferty Credit Suisse, UBS, JP Morgan, ING, Ipopemy, Citi, PKO BP, Morgan Stanley, UniCredit oraz Bank of America Merrill Lynch.

MSP ma do obsadzenia pozycje menedżerów oferty, czyli oferującego, globalnych współkoordynatorów i współzarządzających budowaniem księgi popytu, więc miejsc jest dla kilku podmiotów.

Jednak proces wyboru przebiega bardzo wolno, a pierwotny termin wyłonienia doradców finansowych był przewidziany na koniec lutego.

MSP ma już natomiast doradcę prawnego przy IPO Energi – kancelarię Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy Sp. Komandytowa.

Na początku kwietnia minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował w rozmowie, że MSP na razie nie planuje przesunięcia na 2014 rok przewidywanej na połowę 2013 roku oferty publicznej akcji spółki Energa, pomimo braku ustawy o OZE.

Dodał wtedy, że kwestia braku ustawy o OZE “wyjdzie” przy wycenie tej spółki i okaże się wtedy, czy brak ustawy jest problemem. Dopiero wtedy MSP podejmie ostateczną decyzję w sprawie sprzedaży akcji.

Analitycy podkreślają, że brak ustawy o OZE, decydującej o wysokości przyszłych przychodów z tych źródeł, dla firmy która ma sporą produkcję energii z hydroelektrowni i wiatru po przejęciu części aktywów wiatrowych od DONG i Iberdroli może okazać się dużym ryzykiem przy IPO.

 

Marcin Zaremba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here