DM Consus: Ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosną w grudniu


Spodziewana polityczna zgoda na zaostrzenie polityki klimatycznej spowoduje odbicie cen uprawnień do emisji CO2 w grudniu – wynika z prognozy Domu Maklerskiego Consus.

Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. zmalała o 1,89 proc. w stosunku do październikowych przewidywań. Korekta jest efektem niskiej wyceny uprawnień podczas listopadowych sesji. Pomimo listopadowych spadków i powiązanej z nimi obniżki średniej prognozowanej ceny w II półroczu, DM Consus spodziewa się odbicia spotowych notowań w grudniu. Pozwala to na oszacowanie średniej cen z drugiego półrocza 2013 r. na poziomie 4,66 euro. Głównymi czynnikami wpływającymi na prognozę ceny są:

• Planowane głosowanie Parlamentu Europejskiego nad backloadingiem – wzrost cen
• Wstępne porozumienie koalicyjne w niemieckim rządzie – wzrost cen
• Dalsza niepewność związana z terminem wydania darmowych uprawnień – wzrost cen

W drugiej połowie listopada unijni dyplomaci podpisali się pod planem Unii Europejskiej polegającym na redukcji nadwyżki uprawnień do emisji CO2 na rynku carbon. Jest to kolejny krok w kierunku przyjęcia backloadingu. Projekt zostanie poddany głosowaniu przez Parlament Europejski w pierwszej połowie grudnia.

Zbliża się ustanowienie struktury niemieckiego rządu. W ostatnich dniach listopada partia kierowana przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel doszła do porozumienia z socjaldemokratami, co może przyspieszyć podjęcie decyzji nad stanowiskiem Niemiec w sprawie interwencji na rynku carbon. Partie zgodziły się, że backloading będzie jednorazową interwencją, która nie pozwoli trwale usunąć z EU ETS puli 900 mln jednostek i nie odbije się negatywnie na konkurencyjności przemysłu, ani na zatrudnieniu.

Darmowe uprawnienia na 2013 r. nadal nie zostały wydane instalacjom. Na rynku wzrasta niepewność dotycząca terminu ich alokacji. W najgorszym wypadku instalacje mogą czekać na przydział aż do końca kwietnia 2014 r. Komisja Europejska wydała oświadczenie, że alokacja darmowych uprawnień do emisji CO2 dla przemysłu przebiegać będzie niezależnie od procesu przekazywania jednostek producentom energii elektrycznej, niemniej nie podano możliwego terminu, co może wpływać na wzrost cen EUA.

 

Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy

 

 

 

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Paweł Jankowski, Wojciech Hofman

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here