DM Consus analizuje 300 dni III okresu rozliczeniowego rynku CO2

Dom Maklerski Consus opublikował 20 listopada br. raport analizujący pierwsze 300 dni bieżącego okresu rozliczeniowego na rynku handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla oraz podający możliwe scenariusze i propozycje naprawy tego systemu.

 

Według Domu Maklerskiego Consus największym problemem systemu ETS jest pokaźna nadwyżka uprawnień na rynku. Ma to wielki wpływ na ceny europejskich uprawnień. – Cena EUA w pierwszych miesiącach funkcjonowania ETS to niemal nieustanne spadki wywołane nadpodażą uprawnień w systemie, co jasno pokazuje bilans popytu i podaży – dowodzi Juliusz Preś, szef analiz i członek Zarządu DM Consus.

 

Rzeczywiście, obecnie cena uprawnień kształtuje się na poziomie 4,50 euro, co stanowi niemal 40-procentowy spadek w odniesieniu do listopada 2012 r. Jednostki EUA charakteryzują się dużym ryzykiem i zmiennością. Uprawnienia, które jeszcze w styczniu kosztowały 6,50 euro, najniższą wartość zanotowały w kwietniu, kiedy ich wartość spadła na poziom ok. 2,50 euro. Rynek jest tak bardzo zmienny, bo to rynek polityczny, a my jesteśmy obecnie w samym środku zmian – dodaje Juliusz Preś.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here