DM BZWBK sceptyczny wobec terminu wejścia w życie „dużego trójpaku”


Analitycy Domu Maklerskiego BZWBK sceptycznie podchodzą do przedstawionego ostatnio ‘optymistycznego’ scenariusza przewidującego wejście w życie w połowie 2014 roku tzw. dużego trójpaku energetycznego, który ma m. in. zawierać regulacje dotyczące systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE).

– Niestety w ostatnich latach wiele razy obserwowaliśmy sytuację, gdy „realistyczny” termin nie był dotrzymywany. Dlatego sceptycznie podchodzimy do przedstawionego „optymistycznego” scenariusza. Zmiany w prawie energetycznym powinny ostatecznie ustalić zasady dopłat do energii ze źródeł odnawialnych, odnośnie których inwestorzy są zupełnie nieświadomi, jaki kształt może przyjąć ostatecznie przyjęte rozwiązanie – podkreśla w komentarzu Paweł Puchalski z DM BZWBK.

W środę portal wnp.pl zacytował Andrzeja Czerwińskiego, posła PO, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki i przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, który powiedział że w optymistycznym scenariuszu przekazanym przez Ministra Gospodarki, tzw. duży trójpak energetyczny powinien obowiązywać od połowy przyszłego roku.

W lipcu 2012 roku, po prezentacji projektu ustawy o OZE, MG zapowiadało wejście „dużego trójpaku” na początku 2013 roku. Potem, gdy ten termin stał się nierealny – na początku 2014 roku.

Ostatnio, przed dłuższy czas, resort starał się nie podawać żadnych terminów wejścia w życie ‘dużego trójpaku’.

Tymczasem dr Christian Schnell, partner kancelarii DMS Legal, przewiduje w portalu wysokienapiecie.pl że ambitnym celem wprowadzenia nowego systemu wsparcia OZE jest początek 2015 roku.

– Jednak realnym terminem obowiązywania nowego systemu wsparcia może być początek 2016 roku – zaznacza.

Schnell podkreśla, że zmiana podstawy systemu wsparcia jest procesem, który wymaga bardzo starannego przygotowania.

Według zapowiedzi MG nowy system ma się opierać na aukcjach energii z OZE.

 

Marcin Zaremba

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here