DM BZWBK: Redukcja cen energii w taryfie G wydaje się uzasadniona

Analitycy Domu Maklerskiego BZWBK uważają, że redukcja cen energii w taryfie G dla indywidualnych odbiorców energii wydaje się uzasadniona, gdyż spółki obrotu istotnie obniżyły koszty dzięki spadkowi cen energii w hurcie i kolorowych, w tym zielonych certyfikatów.

– Ceny energii elektrycznej spadły o 40 zł za MWh w ostatnich 6 miesiącach. W tym samym okresie ceny kolorowych certyfikatów spadły o kolejne kilkanaście zł za MWh. Koszty Enei i Tauronu obniżyły się korzystając z dwóch wymienionych czynników, przez co redukcja taryfy G wydaje się uzasadniona – podkreśla w komentarzu Paweł Puchalski z DM BZWBK.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) chce obniżek cen energii o kilka procent w drugim półroczu 2013 – wynika z wypowiedzi prezesa Marka Woszczyka w rozmowie w TVN CNBC.

W poniedziałek do URE trafiły wnioski taryfowe od wszystkich tzw. sprzedawców z urzędu, których urząd wezwał do przedstawienia zmian cen energii, czyli od PGE, Taurona, Enea i Energa. Firmy chcą utrzymania cen na niezmienionych poziomach.

W swojej decyzji pod koniec grudnia URE zatwierdził taryfy dla tzw. spółek obrotu z utrzymaniem ich cen do połowy 2013 roku na poziomie 2012 roku.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here