DM BZWBK przewiduje możliwość wzrostu ceny OZEx do 297 zł w 2015 r.

Dom Maklerski BZWBK przewiduje, że w 2015 roku cena zielonego certyfikatu (OZEx) może wzrosnąć do 297 zł (poziomu opłaty zastępczej), w porównaniu ze średnią ceną 170-180 zł prognozowaną przez ten DM na 2013 rok.

– Uważamy, że prawdopodobny jest wzrost cen [zielonych] certyfikatów do poziomu 297 zł/MWh w 2015 roku ze średniego poziomu w 2013 r. w granicy 170-180 zł/MWh – przewiduje Paweł Puchalski z DM BZWBK w komentarzu po prezentacji projektu ‘nowego systemu wsparcia OZE’ przez Ministerstwo Gospodarki.

W przedstawionym przez MG projekcie, kwota 297,35 zł to ‘zamrożona’ na poziomie z 2013 r. tzw. opłata zastępcza, która ma funkcjonować w ‘nowym’ systemie.

‘Schemat zoptymalizowanych mechanizmów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z OZE’ przedstawiony we wtorek przez MG przewiduje ‘działania optymalizacyjne’ służące także zmniejszeniu liczby zielonych certyfikatów na rynku, których ‘nadprodukcja’ powodowała drastyczny spadek ich ceny, nawet sporo poniżej połowy wartości opłaty zastępczej.

MG proponuje m.in. wyłączenie z systemu wsparcia instalacje hydroenergetyczne o zainstalowanej mocy elektrycznej powyżej 1 MW, ograniczenie poziomu wsparcia dla instalacji spalania wielopaliwowego [współspalania] poprzez objęcie wsparciem wyłącznie energii elektrycznej do poziomu średniej ilości energii elektrycznej wytworzonej w latach 2011-2012 oraz redukcję ilości przysługujących świadectw pochodzenia do 0,5/MWh.

Resort chce, aby powyższe rozwiązania obowiązywały od dnia wejścia w życie nowych przepisów dotyczących OZE.

Projekt MG zakłada też ograniczenie możliwości realizacji obowiązku [OZE] poprzez uiszczanie opłaty zastępczej w sytuacji, gdy cena świadectw pochodzenia na TGE SA będzie niższa niż 75 proc. wartości opłaty zastępczej [223,01 zł] przez okres co najmniej 1 miesiąca.

MG proponuje też, aby sprzedaż nie mniej niż 30 proc. zielonych certyfikatów od dnia wejścia w życie nowych przepisów do dnia 31 grudnia 2015 r. odbywała się przez TGE. Od początku 2016 roku obligo giełdowe – według propozycji MG – miałoby natomiast wynosić 50 proc.

MG chce też, aby ‘termin ważności’ świadectw pochodzenia wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy wynosił 24 miesiące od wejścia w życie nowych przepisów, a wydanych po dniu wejścia w życie ustawy – 24 miesiące od daty wydania ich przez prezesa URE.

Ostatnio analitycy Domu Maklerskiego BZWBK sceptycznie podchodzili do przedstawianego przez MG ‘optymistycznego’ scenariusza przewidującego wejście w życie nowych przepisów w połowie 2014 roku.

Tymczasem dr Christian Schnell, partner kancelarii DMS Legal, przewidywał w portalu wysokienapiecie.pl że ambitnym celem wprowadzenia nowego systemu wsparcia OZE jest początek 2015 roku, jednak realnym terminem może być początek 2016 roku.

Schnell podkreślał, że zmiana podstawy systemu wsparcia jest procesem, który wymaga bardzo starannego przygotowania.

Z wtorkowych zapowiedzi wiceministra gospodarki Jerzego Witolda Pietrewicza wynika natomiast jedynie, że projekt ma trafić do Sejmu do końca 2013 roku. A potem zajmą się nim posłowie…

 

Marcin Zaremba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here