DM Banku BPS: Odbiorcy energii elektrycznej będą wywierać presję na obniżki cen

Analitycy Domu Maklerskiego Banku BPS uważają, że odbiorcy energii będą wywierać presję w kierunku obniżenia cen sprzedaży energii, a w drugiej połowie 2013 roku może dojść do obniżenia cen prądu także dla indywidualnych odbiorców w taryfie G, po spadku cen energii w hurcie i cen zielonych certyfikatów.

– Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że odbiorcy będą wywierać presję w kierunku obniżenia cen sprzedaży energii ? podkreśla w komentarzu Damian Szparaga z DM Banku BPS. Według niego, sytuacja ta dotyczyć będzie przede wszystkim odbiorców z grup taryfowych A i B (wysokie i średnie napięcie).

Zdaniem analityka do obniżki cen dla odbiorców z grupy G (gospodarstwa domowe) może dojść w drugiej połowie roku.

DM Banku BPS spodziewa się, że jeszcze w II kwartale 2013 roku w dalszym ciągu będą dobre wyniki w segmencie sprzedaży firm energetycznych, dzięki czemu pozytywnie mogą wyglądać rezultaty szczególnie w Tauronie i Enei. -PGE oraz ZE PAK mogą opublikować relatywnie słabsze wyniki, ponieważ ich ekspozycja na hurtowe ceny energii jest wyższa niż w przypadku Enei i Taurona, które posiadają krótką pozycje w wytwarzaniu ? zaznacza DM Banku BPS.

Za pierwszy kwartał 2013 roku spółki mające pozycję krótką w wytwarzaniu, czyli te, w których wolumen energii sprzedanej jest wyższy niż wolumen energii wytworzonej, opublikowały bardzo dobre wyniki. Głównym czynnikiem sprzyjającym sprzedawcom były spadające ceny energii w hurcie – podaje DM Banku BPS. Na niższe koszty wpływ miał także spadek wartości zielonych świadectw pochodzenia energii (120 zł na koniec I kw. 2013 vs. 182 zł na koniec 2012 r.) pomimo wzrostu obowiązku umorzenia. Spółki obrotu nie miały ponadto obowiązku przedstawiania do umorzenia prezesowi URE żółtych i czerwonych certyfikatów.

Pozytywne wyniki zostały opublikowane w związku z tym przez Eneę oraz Tauron, czyli grupy produkujące mniej energii niż sprzedające. W największym stopniu wyniki pogorszyły się w ZE PAK.

– Spodziewamy się, że jeszcze w II kw. 2013 roku może mieć miejsce sytuacja podobna do tej w minionym kwartale. Uważamy, że tak dobre wyniki osiągane na sprzedaży nie są do utrzymania w dłuższym wymiarze czasowym – podsumowuje DM Banku BPS.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here