Deepwater Wind wybuduje u wybrzeżu USA farmę wiatrową połączoną z bateriami firmy Tesla


W poniedziałek amerykańska firmaDeepwater Wind ogłosiła plan budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 144 MW,która zostanie wsparta bateriami o mocy 40 MW dostarczonymi przez firmę Tesla.Największy tego typu łączony projekt na świecie ma powstać u wybrzeży stanu Massachusetts.

Projekt o nazwieRevolution Wind został zaproponowany w ramach przetargu ogłoszonego przez MassachusettsClean Energy Center, w odpowiedzi na prawo stanowe, które zobowiązujeprzedsiębiorstwa użyteczności publicznej do podpisywania długoterminowychkontaktów na dostawę energii ze źródeł odnawialnych. Jeżeli projekt zostanie wybranydo realizacji, jego budowa rozpocznie się w 2022 roku, a pierwsza energiazostanie wyprodukowana jeszcze w 2023 roku.

Wymogi przetargu kładłynajwiększy nacisk na możliwość dostawy energii elektrycznej w zimowe wieczory,kiedy zapotrzebowanie na prąd jest najwyższe. Prezes firmy Deepwater Wind,Jeffrey Grybowski, zauważa, że wsparcie turbin wiatrowych za pomocą bateriipozwoli na zakumulowanie nadwyżki energii elektrycznej produkowanej podczasniskiego zapotrzebowania, w celu wykorzystania jej w czasie godzin szczytu.Rozwiązanie to pozwoli uniknąć przeskalowania i niepotrzebnych kosztówprojektu.

Zdaniem Jeffrey’aGrybowskiego, połączenie farmy wiatrowej z akumulatorami Tesli zapewni zwrotwyższych kosztów projektu dzięki efektywnemu wykorzystaniu produkowanej energiii zrewolucjonizuje energetykę wiatrową.

Agata Skrzypczyk 

źródło: Bloomberg News
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here