Debata o ochronie klimatu na wysokim szczeblu

W Brukseli, w siedzibie Komisji Europejskiej, odbyło się dwudniowe spotkanie Major Economies Forum on Energy and Climate (MEF), podczas którego omawiano przyszłość ochrony klimatu na świecie. Do rozmów, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele Australii, Brazylii, Chin i USA, została zaproszona, w charakterze obserwatora, także Polska, której reprezentantem został prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Spotkanie skupione było wokół politycznych i merytorycznych podstaw do decyzji, jakie mogą zapaść podczas tegorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w Durbanie. Polska będzie koordynować przygotowanie stanowiska UE na tę konferencję jako kraj sprawujący prezydencję w UE. Ministerstwo Środowiska będzie odpowiedzialne za całość rządowych przygotowań Polski w tym zakresie.

Wśród najważniejszych tematów podjęto takie kwestie jak: finansowanie działań związanych z ochroną klimatu oraz zapewnienie, że efekty tych działań będą mierzalne, weryfikowalne i możliwe do raportowania. Przedstawiciele światowych gospodarek, rozgrywających na klimatycznej globalnej scenie określili też swoje stanowiska odnośnie prawnych możliwości zawarcia nowego światowego porozumienia klimatycznego, które mogłoby w przyszłości zastąpić Protokół z Kioto.

Polska po raz pierwszy zasiada do stołu negocjacyjnego z grupą głównych gospodarek świata. Świadczy to o rosnącej roli Polski w tym procesie, oznacza też odpowiedzialność. Jesteśmy zaangażowani w negocjowanie jak będzie wyglądał nowy klimatyczny ład już od kilku lat, ale w tym roku jako kraj sprawujący prezydencję mamy szczególną odpowiedzialność za dążenie do porozumienia w imieniu całej Unii. A Europa chce jak najskuteczniejszego porozumienia i zasad, które długofalowo pozwolą chronić klimat, czyli chronić ludzi przed nasilającymi się naturalnymi katastrofami, jak susze czy powodzie. Mam nadzieję, że rozpoczynające się dziś spotkanie pozwoli nam wytyczyć wspólny kierunek działań – mówił Minister Andrzej Kraszewski przed rozpoczęciem spotkania w Brukseli.

Redakcja reo.pl

źródło: Ministerstwo Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here