Darłowo: W przyszłym roku rozpocznie pracę nowy park wiatrowy


Invenergy Wind LLC i Enerco Sp. z o.o. Sp. k., ogłosiły domknięcie procesu finansowania projektu wiatrowego Porzecze (znanego również jako Pekanino) o mocy 24 MW, położonego w północno-zachodniej Polsce i będącego obecnie na etapie budowy.

Projekt ten, położony około 450 km na północny zachód od Warszawy, zlokalizowany jest w miejscowości Porzecze, w gminie Darłowo, w powiacie sławieńskim. W skład projektu wchodzi 16 turbin wiatrowych GE o mocy 1.5 MW każda. Rozpoczęcie eksploatacji planowane jest na początek przyszłego roku. Energia elektryczna wytwarzana przez park wiatrowy sprzedawana będzie na podstawie długoterminowej umowy sprzedaży energii elektrycznej. Kredyt inwestycyjny został udzielony przez Rabobank, który pełni także funkcje Agenta.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Rabobankiem w zakresie rozszerzenia naszego portfela projektów wiatrowych w Polsce – powiedział Jim Murphy, dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny firmy Invenergy. – Projekt ten stanowi kolejny kamień milowy niemal dziesięcioletniej współpracy Invenergy i Enerco.

– Wszystkie te projekty razem generują znaczącą ilość energii, która pozwoli zrealizować unijne cele dotyczące udziału energii ze źródeł odnawialnych – powiedział Tomasz Podgajniak, prezes Zarządu Enerco. – Enerco i Invenergy, będą nadal analizować możliwości rozwoju i pomogą Polsce zdywersyfikować miks energetyczny.

Invenergy i Enerco są również współwłaścicielami ośmiu innych parków wiatrowych zlokalizowanych na północy Polski, o łącznej mocy 227.5 MW. Ponadto spółki współpracują przy realizacji dziesiątego projektu wiatrowego na terenie Polski o mocy 48.5 MW, który ma zostać ukończony w 2014 r.

Parki wiatrowe przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu, zapewniając miejsca pracy i przychody podatkowe na rzecz samorządów lokalnych. Ponadto wytwarzana przez farmy wiatrowe energia pomoże Polsce w osiągnieciu obowiązującego 15-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii brutto do roku 2020, przewidzianego w pakiecie energetyczno-klimatycznym UE z 2009 r.

Invenergy i jej spółki stowarzyszone zajmują się realizacją, są właścicielami oraz prowadzą eksploatację dużych projektów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych i innych czystych źródeł energii na terenie Ameryki Północnej i w Europie. Siedziba Invenergy znajduje się w Chicago, natomiast biura regionalne zlokalizowane są na terenie całych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy. Invenergy eksploatuje, realizuje lub dzierżawi projekty wytwarzające energie o mocy ponad 8.000 MW, w tym 63 projekty wytwarzającen energię z wiatru, słońca oraz źródeł termalnych.

Enerco wraz ze spółkami stowarzyszonymi realizuje w Polsce projekty energii ze źródeł odnawialnych od 2000 r., a pierwszym projektem spółki była farma wiatrowa Cisowo o mocy 20 MW. Oprócz realizacji projektów energetyki wiatrowej, Enerco aktywnie uczestniczy w realizacji dużych projektów biogazowych na terenie całej Polski.

 

Redakcja reo.pl
 

Farma wiatrowa, fot. shock264/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here