Dania chce opodatkować systemy ogrzewania – skorzystają na tym pompy ciepła

Duński rząd od 1 stycznia 2014 r. planuje wprowadzić nowy podatek od wszystkich systemów grzewczych. Dotyczy to nie tylko kotłów olejowych i gazowych, ale również systemów ciepłowniczych i kotłów spalających biomasę. Jeśli podatek zostanie przyjęty przez parlament duński, może mieć to bardzo pozytywne skutki dla rynku pomp ciepła.

Nowy podatek jest częścią porozumienia energetycznego Danii zawartego w 2012 r., które ma na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła do roku 2035. Jednym ze środków, który jest już wprowadzony w życie w 2013 r. jest zakaz stosowania kotłów gazowych i olejowych w nowych budynkach. Jednak budżet na sfinansowanie tej umowy energii pochodzi głównie z opłat nakładanych na olej i benzynę. Ponieważ te będą wykorzystywane w przyszłości w coraz mniejszym stopniu, można spodziewać się również spadku dochodu.

W związku z tym na mocy porozumienia energetycznego kolejnym krokiem jest pobór podatku od wszystkich rodzajów ogrzewania, w tym systemów ciepłowniczych i biomasy. Co ważne, podatek nie obejmuje energii elektrycznej, co będzie mieć pozytywny wpływ na duński rynek pomp ciepła.

źródło: EHPA, PORTPC
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here