Damian Maliszewski: Gwiazdy mówią, jak segregować

Subskrybuj videobloga „Tajemnice recyclingu”

  • Celebryci, ikony popkultury włączają się w akcje związane z ochroną klimatu.
  • Zygmunt Chajzer podjął się niełatwego zadania.
  • Czy vlog o recyclingu przyciągnie uwagę internautów?


Ziemia to organizm żywy i czujący

Nikt o zdrowych zmysłach nie podpala własnego domu. A my wobec planety, która jest dla nas, jak na razie jedynym możliwym domem, litości zbyt wiele nie mamy. Wystarczy spojrzeć oczami wyobraźni w niedaleką przyszłość, żeby uświadomić sobie, co z ludzkością wkrótce się stanie. 

Wartości zaszczepiają dzieciom przede wszystkim rodzice. Żadna matka ani babka nie chciałaby być traktowana przez swoich pierworodnych tak, jak niektórzy traktują matkę wszystkich matek – Matkę Naturę.

Zadanie godne gwiazd

Szacunku do tego co nas otacza, można się na szczęście nauczyć i później, a dzięki skutecznej edukacji znaleźć pole do zmian w sposobie myślenia. Tutaj z pomocą coraz częściej spieszą znani i lubiani. Ludzie radia i telewizji. 

Naukowcy dla przeciętnego internauty bywają nudni. Klimatolodzy nie zawsze używają zrozumiałego języka. Ikony popkultury w czasach internetu, są w stanie zrobić odrobinę więcej w procesie uświadamiania, że żyjemy na tykającej bombie, którą sami wyprodukowaliśmy. 

Na świecie taką ikoną tuż po premierze poruszającego filmu Before the Flood, stał się Leonardo Di Caprio. Film opowiada o zmianach klimatycznych i dewastacji Ziemi, jakiej dokonaliśmy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. 

W Polsce w budowanie świadomości ekologicznej również angażuje się coraz więcej znanych osób. Ostatnio z programem edukacyjnym pospieszył dziennikarz i prezenter Zygmunt Chajzer. Wraz z Europejską Platformą Recyklingową, stworzyli videobloga o… recyklingu właśnie. 

Trzeba przyznać – wybór zaskakuje. Dziś blogerzy, vlogerzy i youtuberzy, kariery robią komentując ciuchy, albo kosmetyki. Niektórzy robią z siebie idiotów. To także skuteczna droga do zaistnienia. Zygmunt Chajzer wizerunku na niczym budować nie musi. Karierę zrobił wiele lat temu. Wybierając temat trudny niezbyt popularny, wykazał się odwagą. 

Vlog o recyklingu? Kogo to dzisiaj zainteresuje? 

Mnie zainteresowało. Byłem na premierze pierwszego odcinka, która odbyła się 19 września w ekologicznym hotelu SixtySix w Warszawie. Dopisały media oraz gwiazdy ekranu i, co najważniejsze, internauci – po kilku dniach od publikacji film ma 12 tys. odsłon. To także zaskakujące, bo przyznam wydawało mi się, że będzie gorzej. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie był to typowy event mający na celu zebrać jak największą liczbę celebrytów, żeby później na portalach plotkarskich można było pisać o tym, jakiej marki buty założyli. 

Nietypowość polegała na zajęciach praktycznych. Gości przeszkolono w zakresie segregacji śmieci. Okazało się, że nie wszystko szkło, co szklane. Niektóre kieliszki szkłem nie są, jak zapewniał jeden z pracowników European Recycling Platform. Nie wszystko plastikowe, co na plastik wygląda. Butelki po popularnych napojach, różnie są klasyfikowane.

Zapytałem więc, jak segregować? 

Tak, jak do tej pory, wedle kolorów i opisów na kontenerach. To firmy zajmujące się recyklingiem, muszą sobie poradzić z tak zwaną “podsegregacją” tworzyw, których przeciętny Kowalski nie jest w stanie odróżnić – odpowiadają twórcy. 

Jak zapowiada European Recycling Platform vlog o nazwie Tajemnice recyklingu jest serią odcinków, które będą publikowane regularnie na portalu YouTube.

Czy chwyci? Trudno powiedzieć.

Pierwszy odcinek, mimo że zrealizowany iście telewizyjnie, z pełnym profesjonalizmem, kierowany jest raczej do ludzi dorosłych. Stary, dobry dziennikarski styl. O ile w telewizji ten sposób produkcji jeszcze się sprawdza, o tyle w internecie króluje szybkie tempo, dynamiczny montaż, emocje i nieskomplikowane poczucie humoru. 

Niełatwo będzie dotrzeć do młodych bez udziału młodych i na innych warunkach, niż te, które są w stanie dzisiaj zaakceptować. Sposoby komunikacji się zmieniły.

Zygmunta Chajzera ogląda się z przyjemnością. Program prowadzi – jak na niego przystało – elegancko. Czy gimnazjaliści, którym nauczyciel będzie próbował wyświetlić vloga na telebimie w trakcie lekcji biologii, wybiorą Tajemnice recyklingu czy może sięgną po smartfony pochowane w kieszeniach, żeby zagrać w gry? Tego nie wiem. Mam nadzieję, że obejrzą choćby po łebkach, ale jednak vloga. W końcu to całkiem sensowna forma edukacji. 

Być może na etapie produkcji kolejnych odcinków, osoby realizujące wprowadzą jakieś ciekawostki i zaproszą młodych ludzi, aby towarzyszyli prowadzącemu. 

Sam pomysł uważam za dobry.

Na premierze oprócz szkolenia z recyklingu, był także czas na projektowanie eko-odzieży i malowanie eko-toreb. Tym zajęły się kobiety pod okiem projektantek: Anny Kubisz i BBernad

Wszystkie zdjęcia: mat. pras. Bee Music

Czy gwiazdy interesują się takimi wydarzeniami? Okazuje się, że tak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Agnieszka Rylik, Agnieszka Wielgosz, Olga Borys, Ilona Felicjańska, Monika Zamachowska, Marta Tomczak, Patrycja Wieja, Dorota Michałowska, Sławomir Doliniec, Piotr Zelt i inni. Spotkanie uświetniła swoim występem uczestniczka The Voice Kids – Nela Zawadzka. 

Wstyd przyznać, ale dopiero tam dowiedziałem się, że sklepy mają prawny obowiązek zabierać od swoich klientów stary sprzęt RTV i AGD. Jeżeli kupujemy nową lodówkę, starą bezpłatnie musi odebrać od nas sprzedawca. 


Powodzenia życzę!

European Recycling Platform życzę powodzenia z nowym projektem. Jest sensowny, potrzebny i mogę się tylko cieszyć, że włożono w niego tyle pracy i środków.

Im więcej tego typu przedsięwzięć, tym większe szanse na zagwarantowanie w miarę normalnego życia na Ziemi dla następnych pokoleń. Jeżeli z domów nie wynosimy wartości, szkoły nas nie uczą, niechaj wszelkie luki w edukacji wypełniają blogi, vlogi, filmy, muzyka, ludzie mediów i cały możliwy internet. Ktoś przecież musi zatrzymać to szaleństwo, bo od dawna podcinamy gałąź, na której siedzimy. REO POLECA

📻 Recykling, czyli świadomy obieg materii

Damian Maliszewski
Wokalista, kompozytor, komentator portalu natemat.pl. Aktywny działacz ekologiczny. Większość życia spędził w Rybniku, obecnie czas dzieli na Śląsk i Warszawę.