Dalkia rozpoczęła budowę kotłów opalanych biomasą


Dalkia rozpocząła prace związane z konwersją kotłów węglowych na kotły opalane biomasą w swoich dwóch elektrociepłowniach – w Łodzi i Poznaniu. Moc obydwu instalacji to łącznie 67 Mw, a nakłady na inwestycje mają sięgnąć około 70 mln euro. Uruchomienie kotłów planowane jest na grudzień 2011

Zwiększenie wytworstwa energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest jednym z priorytetow Dalkia Polska – największego przywatnego operatora sieci ciepłowniczej w Polsce. Dlatego też konwersja kotłów węglowych na opalane w całości biomasą jest dla tej Grupy kluczowy. Ma on pozwolić w 2012 roku na wytworzenie 18 proc. energii elektrycznej i 11 proc. cieplnej z OZE. Zwiększona ilość biomasy (600 tys. ton dla obu spółek) wymaga także nowych rozwiązań logistycznych stworzonych specjalnie z myślą o transporcie i składowaniu biomasy. W Łodzi i Poznaniu – dwóch największych elektrociepłowniach – ruszyły właśnie prace mające przystosować ich je logistycznie do tego projektu.

Projekt ten pozwoli Grupie na przekroczenie 15 procentowego progu wykorzystania OZE już w 2012 roku, czyli de facto Dalkia zrealizuje cel przewidziany w polskiej polityce energetycznej (na rok 2020) o osiem lat przed terminem. Współgra to z przyjętą przez spółkę strategią działania związaną z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nawet bez realizowanych w Łodzi i Poznaniu inwestycji Dalkia Polska jest jednym z wiodących podmiotów stosujących OZE. Wspomniane elektrociepłownie od dwoch lat bowiem współspalają biomasę oraz węgiel. Spółka jest właścicielem 176 instalacji spalania biomasy na świecie – spalają one 1,8 mln ton biomasy generując 3135 MW termicznych i 664 MW elektrycznych. Dalkia postawiła sobie za cel zwiększenie tych wskaźnikow do roku 2020 aż sześciokrotnie.

W Polsce Dalkia jest obecna w 41 miastach i trzecim co do wielkości graczem na rynku kogeneracji.

Redakcja reo.pl

źródło: wnp.pl

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here