ARCHIWUM REO.pl (2013): Donald Tusk: OZE tyle, ile trzeba. Nic więcej

Zdaniem Donalda Tuska gwarancją polskiej niezależności energetycznej jest węgiel. – OZE mogą być jedynie uzupełnieniem miksu energetycznego – mówił premier podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej.

Podczas wystąpienia na konwencji Platformy Obywatelskiej, która odbyła się na Śląsku, Donald Tusk zapewnił, że polski węgiel – dziś leżący na hałdach – będzie znowu zarabiał i dawał energię. Przy okazji zarzucił również poprzedniej ekipie rządzącej, że „poświęciła polski węgiel”, zgadzając się na przyjęcie pakietu klimatyczno-energetycznego w wersji „najgroźniejszej dla Polski”, w zamian za tzw. Joaninę.

– Dla tego abstrakcyjnego pojęcia władzy w Europie poświęcono polski węgiel, poświęcono polską energetykę, polski Śląsk – mówił Donald Tusk. – Wówczas podjęto decyzję, że węgiel nie może być paliwem Polski, ani paliwem Europy. Dzisiaj ten węgiel jest rewaloryzowany jako nośnik energii w całej Europie, m.in. dlatego że Polska podjęła niezwykle intensywny bój o to, aby zmienić zapisy pakietu klimatyczno-energetycznego i dzisiaj nie tylko w Polsce, ale i w Europie węgiel zaczyna być znowu modny. Również dlatego, że tu na Śląsku i w pobliskim Krakowie najlepsi polscy uczeni pracują nad tym, aby wydobycie i zamienianie na energię węgla kamiennego i brunatnego stało się też ekologicznie bezpieczne – dodał.

Zdaniem premiera Polska niedługo stanie się liderem bezpiecznych form spalania węgla.

Kończąc swoje wystąpienie Donald Tusk przyznał, że w polskiej energetyce jest też miejsce na gaz łupkowy i inne nowoczesne sposoby pozyskiwania energii. Jednak na OZE będzie „tyle pieniędzy, ile trzeba na ochronę środowiska i zrównoważony miks energetyczny, ale nic więcej”.

– Nie damy się wprowadzić w błąd wielkim przemysłowym lobby, tak jak się dali wprowadzić w błąd nasi poprzednicy, i nie będziemy wmawiali Polakom, że baterie słoneczne i wiatraki to jest energetyczna przyszłość Polski. To jest zaledwie uzupełnienie – powiedział premier Donald Tusk. – Nasze źródła energii będą polskim źródłem energii i polskiej niepodległości energetycznej na długie lata – dodał.

Redakcja reo.pl
Donald Tusk: Nie będziemy wmawiali Polakom, że baterie słoneczne i wiatraki to jest energetyczna przyszłość Polski, fot. PlatformaRP/CC BY-ND 2.0