D. Tusk: Będziemy limitować OZE, stawiamy na węgiel i gaz łupkowy


Premier Donald Tusk powtórzył, że polski rząd będzie limitować/ograniczać odnawialne źródła energii (OZE) i będzie się koncentrować na węglu i gazie łupkowym jako głównych nośnikach energii. To kolejna tak mocna deklaracja po lipcowej konwencji PO, także w Katowicach.

– Podjęliśmy decyzję, że odnawialne źródła energii, bardzo potrzebne uzupełnienie dla polskiej energii, będą jednak limitowane – na tyle, na ile jest to możliwe w Europie. Chcemy mieć OZE, ale dla nas kluczowe nadal będą: węgiel [kamienny], węgiel brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż gazu łupkowego. To jest przyszłość polskiej energetyki” – powiedział Tusk w Katowicach, podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, transmitowanej przez TVP.

Ze słów Tuska wynika, że rząd chce środki finansowe, także z UE, kierować do górnictwa i energetyki na nowoczesne, przyjazne środowisku technologie służące ograniczeniu emisji CO2, a przyszłością polskiego rynku pracy są miejsca w sektorze górniczym, a nie w sektorze OZE.

– Trzeba szanować OZE, ale nie możemy dać sobie zabrać naszego narodowego dobra – powiedział. Dodał, że każde państwo przede wszystkim buduje swoją energetyczną i przemysłową niepodleglość na własnych ekskluzywnych zasobach.

Słowa wypowiedziane w Katowicach, śląskim zagłębiu węglowym, raczej nie były tylko przekazem PR skierowanym do elektoratu, ale będzie się można o tym przekonać dopiero po prezentacji nowego systemu wsparcia OZE, zapowiadanej na najbliższe tygodnie.

 

Marcin Zaremba

Donald Tusk, fot. PlatformaRP/CC BY-ND 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here