D. Szwed: W sprawie ustawy o OZE pora wyjść na ulicę


O demonstracji przypominającej o kolejnej rocznicy niewdrożenia ustawy o OZE rozmawiamy z Dariuszem Szwedem, przewodniczącym Rady Programowej Zielonego Instytutu.

reo.pl: Zielony Instytut, wspólnie m.in. z Twoim Ruchem i Stowarzyszeniem „Dom Wszystkich Polska” Ryszarda Kalisza, planuje demonstrację ws. ustawy o OZE. Co chcecie w ten sposób osiągnąć?

Dariusz Szwed: Demonstracja odbędzie się 5 grudnia – w trzecią rocznicę niewdrożenia ustawy o odnawialnych źródłach energii, która jest wymagana przez Unię Europejską zgodnie z dyrektywą o promocji OZE. W dyrektywie jest jednoznacznie zapisane, że państwa członkowskie są zobowiązane do promowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Tymczasem działania rządu, który w kolejnym projekcie ustawy o OZE nadal promuje współspalanie, możemy określić kreatywną księgowością. Jest to niezgodne z duchem prawa unijnego, a ponieważ unijni komisarze nie są w stanie zająć się wszystkimi przewinieniami państw członkowskich, rząd to wykorzystuje. Dlatego Zielony Instytut wspólnie z organizacjami przedsiębiorców, organizacjami konsumenckimi oraz politykami chce przypomnieć o kolejnej rocznicy niewdrożenia dyrektywy 2009/28/WE.

reo.pl: Na czyją obecność liczycie? Czy uda Wam się zgromadzić przedsiębiorców z branży?

D.SZ.: Zapraszamy każdą i każdego, komu bliska jest idea demokracji energetycznej – masowego udziału obywatelek i obywateli w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie ważni są przedsiębiorcy w branży OZE, którzy na co dzień budują zieloną gospodarkę. Jeżeli nie oni, to kto? Jeżeli nie teraz, to kiedy? Trzeba w końcu wyjść pokojowo na ulicę i domagać się polityki i prawa korzystnego dla wszystkich, w tym także dla zielonych przedsiębiorców, którzy budują na tym swoją przyszłość gospodarczą. Sprawdźmy się, zorganizujmy się, najwyższy czas. Demonstracje są bardzo ważnym elementem demokracji – pokażmy, że jesteśmy grupą społeczną działającą dla naszego wspólnego dobra: setek tysięcy nowych miejsc pracy, czystego powietrza i niewyczerpywalnej energii dla społeczeństwa i gospodarki.

reo.pl: Nie obawiacie się, że organizacja demonstracji zostanie odebrana jako działanie zbyt radykalne? Niebudujące atmosfery współpracy przy projekcie ustawy o OZE?

D.Sz.: Pokojowa demonstracja „za” nie jest wynikiem naszych radykalnych poglądów, ale tego, że jesteśmy bezradni wobec arogancji polskiego rządu – arogancji trwającej od lat, również poprzednich ekip – w zakresie wspierania tzw. zielonej gospodarki. Od lat słyszymy, że ustawa o OZE „już zaraz będzie”. Zamiast tego rząd wyrzucił do kosza efekt pracy i konsultacji z szerokim gronem ekspertów, przedsiębiorców, organizacji społecznych. Tak nie buduje się zaufania obywateli do państwa. Przypomnę, że Zielony Instytut wspólnie z posłami, przedsiębiorcami zorganizował w Sejmie wysłuchanie nt. ustawy o OZE. Organizujemy dziesiątki debat nt. zielonej energetyki. Trudno nam zarzucić chęć konstruktywnego udziału w procesie tworzenia ważnego prawa.

reo.pl: Co i kiedy planujecie dokładnie zrobić?

D.Sz.: Demonstracja odbędzie się 5 grudnia. Planujemy spotkać się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jeśli będzie to możliwe, przejdziemy także pod Sejm. O szczegółach będziemy informować na stronie ZielonyInstytut.pl. Chcemy, aby premier, który użył w swoim expose sloganu „uwolnijmy energię Polaków”, odpowiedział nam na pytanie, co z tą energią – naszą energią odnawialną. Polki i Polacy, na co wskazują ostatnie badania przeprowadzone m.in. na zlecenie Greenpeace czy ClientEarth, popierają większą aktywność państwa w obszarze polityki klimatycznej i chcą masowo produkować własną energię. Na razie rząd na to nie pozwala. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do współorganizowania pozytywnej „za” i pokojowej demonstracji w Warszawie! Do zobaczenia!

Redakcja reo.pl

fot. Dariusz Szwed, (fot. Newseria)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here