D. Szwed: Rząd topi miliony, promując energetykę jądrową


Rząd nie realizuje założeń Polityki energetycznej Polski do 2030 roku i zamiast skupić się na wdrożeniu potrzebnej w kraju ustawy o OZE, „topi dziesiątki milionów złotych” w PR-owy program jądrowy – uważa Dariusz Szwed, członek zarządu partii Zielonych.

– Jak wynika z profilu na Twitterze, rząd Donalda Tuska przestał zajmować się energetyką jądrową. Rządowa kampania Poznaj Atom za około 20 mln zł z kieszeni podatników na Twitterze ma obecnie (9 stycznia 2013, godz. 14) 2 obserwujących oraz 13 wpisów – ostatnie z maja 2012 – zauważa Dariusz Szwed.

– Polityka energetyczna Polski do 2030 roku przyjęta przez rząd w 2009 roku kompletnie „leży”. Premier Donald Tusk zajmuje się PR-owym „energetycznym wszystkoizmem” – w jednym miesiącu ogłasza, że priorytetem jest gaz łupkowy, w innym – reaktory jądrowe. Następnie wskazuje, że rząd zajmie się i gazem łupkowym, i atomem – mówi Dariusz Szwed i podkreśla, że słusznie rządowy „wszystkoizm” publicznie skrytykował Krzysztof Kilian, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, wskazując, że nie da się rozwijać programów: atomowego i łupkowego.

– Topienie dziesiątków milionów złotych w PR-owy „program jądrowy” w sytuacji, gdy rząd od wielu miesięcy blokuje ustawę o odnawialnych źródłach energii (zgodnie z przepisami unijnymi powinna była być przyjęta w Polsce do końca 2010 roku) oraz w sytuacji braku realizacji konsekwentnej polityki w zakresie ograniczania rosnącego ubóstwa energetycznego społeczeństwa m.in. poprzez podnoszenie efektywności energetycznej jest działaniem szkodliwym wynikającym z obrony interesów monopoli energetycznych i zagrażającym bezpieczeństwu Polek i Polaków – jako takie wymaga poważnej dyskusji publicznej z zaangażowaniem przedstawicieli samorządu, organizacji społecznych, biznesu, środowisk naukowych itp. Warto, żeby, podobnie jak to się stało w przypadku GMO, w tę dyskusję wszedł bardziej stanowczo prezydent Bronisław Komorowski – konkluduje Dariusz Szwed.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Tomasz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Energetyki w MG, ustawa o OZE ma zostać przyjęta w I kwartale 2013 roku, jednak ponieważ uchwalenie wszystkich projektów z tzw. trójpaku energetycznego może zająć około pół roku, nowe prawo wejdzie w życie najwcześniej w 2014 roku.

Część branży OZE obawia się jednak, że rząd – wbrew zapowiedziom – wcale nie zamierza uchwalać oddzielnego prawa dla energetyki odnawialnej. Obecnie trwają prace nad tzw. małym trój pakiem energetycznym, który ma wdrożyć unijne dyrektywy, dzięki czemu Polska uniknie grożących jej kar z UE.

 

Redakcja reo.pl

D. Szwed: Polityka energetyczna Polski do 2030 roku przyjęta przez rząd w 2009 roku kompletnie „leży”, fot. reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here