sito tygodnia

Czytelnicze hity REO od Wigilii Bożego Narodzenia do Wigilii Sylwestra 2018

MIEJSCE 1

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy nasz cotygodniowy ranking wygrał… sam ranking! Dziękujemy Czytelnikom za ten wspaniały prezent 🙂

📻 JUŻ CHCESZ ODPOCZĄĆ OD ŚWIĄT? Mamy dla Ciebie 15 superatrakcji w jednym miejscu. Czyli tu.

MIEJSCE 2

O nootropikach jest w USA głośno od paru lat. Substancje, które pomagają zwiększyć sprawność intelektualną, są pożądane przez Amerykanów, niezależnie od wieku, zawodu czy statusu materialnego. Nic dziwnego, że artykuł na ich temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem – ciągle wraca do pierwszej piętnastki.

📻 NOOTROPIKI – pigułki boskości, czy krypto-narkotyki? Magda Gacyk z San Francisco

MIEJSCE 3
Kakaowiec właściwy, czyli Theobroma cacao, pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. To właśnie z nasion tego niewielkiego drzewa pochodzi kakao. Może rosnąć tylko w wilgotnym tropikalnym klimacie. Czy zmiana klimatu pozbawi nas czekolady?

MIEJSCE 4

24 grudnia doszło do widowiskowej, na szczęście w sumie niegroźnej erupcji tego wulkanu. Chmura wulkanicznego dymu dotarła nad Katanię uziemiając ruch lotniczy. Jednak to nie sama erupcja była problemem, lecz to co stało się później.

MIEJSCE 5

Wygląda jak mała kulka składająca się łopatek ułożonych w różne strony. Wykorzystuje każdy kierunek wiatru, nie potrzebuje do tego sterowania. Taka mikroelektrownia wiatrowa na balkonie. Chociaż, kto wie, czy ta konstrukcja nie okaże się rewolucyjna także na skalę przemysłową.

📻 PO PRĄD POD PRĄD: Elektrownia wiatrowa na balkonie

MIEJSCE 6

Najnowszą aferą fb zajmiemy się nazajutrz po Nowym Roku. Nie ucieknie, a kaliber nie świąteczno-noworoczny. No to wróćmy do lightów, które i tak cały świat postawiły do pionu.

📻 KOLEJNE SZCZEGÓŁY SKANDALU: Komu jeszcze sypał o nas fejs?

MIEJSCE 7

Jak tego nie mówią Syndrom łysego fryzjera.

📻 REO PARADOKSY: Szejkowie uniezależniają się od… ropy

MIEJSCE 8

Restrykcyjne zmuszanie do aborcji, przymusowe limitowanie wielkości rodziny, nieprzemyślana polityka, która według szacunków pozbawiła Chiny około 300 mln istnień ludzkich? Czy może raczej wyrachowana taktyka przekształcenia społeczeństwa i wzbogacenia się państwa służąca koniec końców obywatelom?

📻 CHINY XX WIEKU: Historia „polityki jednego dziecka”, wydawałoby się – samego zła. Tymczasem…

MIEJSCE 9

Natura odarta z sentymentów ujawnia swoje prawdziwe oblicze. A brutalna prawda jest taka, że prawie cała przyroda tylko czeka na to, by nas zabić lub okaleczyć. Począwszy od promieniowania UV, miliardów wirusów i bakterii, trujących roślin, niepasteryzowanego mleka, przez zastępy kleszczy i pasożytów, aż po drapieżne zwierzęta: natura cierpliwie czeka na nasz zgon.

📻 NOWE SZOKUJĄCE USTALENIA: Naturopatoza – choroba ludzi pełnych dobrych chęci

MIEJSCE 10

Każdy, chociaż raz w życiu, powinien spędzić Święta w Egipcie. Nie tylko dlatego, żeby poczuć szczególną więź, jaka rodzi się pomiędzy rodakami na obczyźnie. Także po to, aby być świadkiem spektaklu urządzanego w muzułmańskim kraju dla turystów z Europy.

📻 GRUDNIOWA OPOWIEŚĆ: Egipski dowód na wyjątkowość Polaków (mimo wszystko)

MIEJSCE 11

Jeden z naszych stałych Czytelników, Michał, skomentował na Facebooku tekst Doroty M. Zielińskiej o powiązaniach pomiędzy ceną prądu a źródłami jego wytwarzania. W swoim komentarzu poddał w wątpliwość, że więcej energii z wiatru przekłada się na niższe ceny prądu. Z przyjemnością pogłębiamy temat.

PRĄD W CENIE. Czy z wiatru jest taniej? Polemika

MIEJSCE 12

Rok się kończy i wszędzie pełno przeróżnych rankingów, plebiscytów, list przebojów i podsumowań. Nie może wśród nich zabraknąć i plebiscytu na Bzdurę Roku. Ranking jest absolutnie subiektywny i z pewnością pomija wiele bzdur, które Szanowni Czytelnicy uznają za równie ważne i warte zauważenia.

📻 REO PRZEDSTAWIA: Bzdura Roku

MIEJSCE 13

Każda nowa metoda, która pozwalała władzy skuteczniej egzekwować kontrolę, była ochoczo aplikowana. Pochodną tego procesu były zarówno powszechne systemy szczepień i zaawansowane usługi publiczne, jak i eugenika i Zagłada. Z algorytmami nie będzie inaczej.

📻 BIG DATA. Mały człowiek

 

MIEJSCE 14

W środku więcej wielorybów narysowanych przez Bohdana Butenko.

BARBARZYŃSKA JAPONIA: Decyzja o powrocie do połowów wielorybów

MIEJSCE 15

Spalamy w elektrowni węgiel, otrzymując jako produkt energię elektryczną i (niepożądany) dwutlenek węgla. Ale czy można na odwrót?

Metan z dwutlenku węgla? Paliwo zdrowe dla gospodarki i zdrowe dla klimatu