📻 EKO ŻYCIE. Czy stać nas mentalnie na porzucenie mieszczańskiej wygody?

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak.

 Początki ekowioski Findhorn w Szkocji, choć została oficjalnie zarejestrowana jako fundacja w 1972 roku, sięgają lat 60. (to najstarsza osada tego typu). Wtedy to para Eileen i Peter Caddy i ich przyjaciółka Dorothy Maclean osiedlili się w Muray blisko wsi Findhorn i zamieszkali w karawanach – wozach Drzymały. Oprócz duchowych praktyk i życia ukierunkowanego na zrównoważony rozwój zaczęli uprawiać metodami biodynamicznymi ogród, który zaczął przynosić niesamowicie obfite plony. (Okoliczna ludność tłumaczyła to dogodnym mikroklimatem panującym w Muray).

Nie jest to jakaś wyszukana technika czy wariacja, ale coś, co stosują niektóre plemiona jeszcze (i dzięki Bogu) ocalałe na naszej planecie. Polega, w dużym skrócie, na uwzględnieniu w uprawach faz Księżyca oraz stosowaniu ekologicznych nawozów. Trójka przyjaciół postawiła także na pozytywne myślenie oraz kontakt werbalny z roślinami, a także z Matką Ziemią.

ekowioska Findhorn
Ekowioska Findhorn, fot. flickr.com, rodtuk

Z biegiem czasu osada rozrosła się do 120 karawanów i innych mobilnych domów. Niektórzy mieszkańcy zaczęli przeprowadzać się do ekologicznych budowli (początkowy projekt zakładał 16 takich obiektów), wyposażonych m.in. w panele słoneczne. Postawiono również turbinę wiatrową. Pierwszym domem zbudowanym w Findhorn była zaaranżowana i przekształcona w jednoosobowe mieszkanie ogromna beczka po whisky, która stała się emblematem wioski. Obecnie osada liczy ok. 400 stałych mieszkańców, ale co rok odwiedza ją i pomieszkuje w niej blisko 3000 ludzi.

ekowioska Findhorn
Dom po beczce w whisky, fot. wikipedia commons

Początki Findhorn pokazują, że wspólnotowa partnerska praca coraz to większej liczby osiedlających się tam ludzi i kooperacja z naturą nie tylko były możliwe, ale przyniosły niewiarygodne plony. Po czasie ekowioska przekształciła się w centrum holistycznego rozwoju. Celem wspólnoty jest przenoszenie duchowych zasad do codziennego życia poprzez pracę oraz relacje międzyludzkie, a także w stosunku do Ziemi.

ekowioska Findhorn
Duży, ale ekologiczny dom w ekowiosce Findhorn, fot. wikimedia commons

Fundacja Findhorn prowadzi centrum edukacyjne oferujące różne rodzaje kursów w takich dziedzinach, jak: rozwój personalny i duchowy, rozwiązywanie konfliktów, ogrodnictwo, medytacja, życie we wspólnocie i sztuka. Wspólnota jest również czynnie zaangażowana w lokalny rozwój rozmaitych projektów, m.in. konstruowanie innowacyjnych ekologicznych domostw, używanie odnawialnych systemów energii oraz wdrażanie pomysłów na różnego typu recycling. Jedną z takich akcji jest Trees for Life (Drzewa dla życia) – charytatywny projekt poświęcony regeneracji i odrestaurowania, czyli zalesienia, Caledonian Forest (Lasu Kaledońskiego). Obecnie oprócz różnego rodzaju kursów i warsztatów osada znana jest z produkcji i dystrybucji organicznych produktów spożywczych i kosmetyków.

ekowioska Findhorn
System odzysku wody (uzdatniania ścieków) do nawadniania roślin, fot. wikimedia commons

Motywującą ideą do działania była też konferencja Planetary Village (Planetarna Wieś), która odbyła się w 1982 roku w Findhorn. Wspólnota spędziła kolejne sześć lat na planowaniu i przekształcaniu się w ekowioskę, definiowaną jako ludzkie siedlisko zrównoważone ekologicznie, ekonomicznie, kulturalnie i duchowo.

ekowioska findhorn
Turbiny wiatrowe zaopatrujące wioskę w energię elektryczną, fot. W. L. Tarbert, wikimedia commons

Jeśli chodzi o zarządzanie i strukturę społeczną, Findhorn, podobnie jak inne ekowioski liczące setki osób, jest podzielona na podgrupy mające cztery razy w roku lub nawet częściej (zależnie od potrzeb) zebrania, na których są podejmowane decyzje. Aby te mogły zapaść, 90% zgromadzonych musi wyrazić na nie zgodę.

Bo ekowioska to nie tylko korzystanie z odnawialnych źródeł energii, używanie ekologicznych sprzętów czy biodynamiczna uprawa ogrodów. To zespół ludzi, którzy żyjąc lokalnie, myśli i czuje globalnie, mając silną potrzebę kreowania autentycznego i zrównoważonego, czyli prawdziwie ekologicznego trybu życia.REO POLECA

Bartek Pograniczny: Kompostować każdy może