📻 CZARNA OWCA SZCZYTU. I cztery porażki w bonusie

Polska na #COP24

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Paweł Sito. 12’03”

Wg Biblii po zesłaniu potopu Bóg postanowił, że nie będzie więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości (Księga Rodzaju 8,21) i że nigdy już nie zniszczy wszystkiego, co żyje.

Rok 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii. Aby wyhamować ocieplenie ziemskiego klimatu o 1,5 stopnia, czyli do progu bezpieczeństwa życia na naszej planecie, trzeba do 2030 roku zmniejszyć o połowę emisje gazów cieplarnianych. Żeby to osiągnąć, należy drastycznie ograniczyć zużycie paliw kopalnych. Do 2050 cała emisja gazów na Ziemi musi być neutralizowana przez przyrodę.

Raport przedstawiony przez ONZ jest alarmujący. Zbliżamy się ku katastrofie.

Już dziś anomalie pogodowe dotykają całej ludzkiej populacji na wszystkich kontynentach. Spróbujmy wyobrazić sobie, co się wydarzy, gdy średnie ziemskie temperatury wzrosną nie o 1,5, ale o 2 czy 3 stopnie. Pustynnienie obszarów w strefach umiarkowanych, zalanie terenów, na których żyją dzisiaj setki milionów ludzi. Obecnie z powodów zanieczyszczeń powietrza na świecie rocznie umiera 7 mln ludzi. Ile istnień pochłonie dalszy wzrost temperatur? Z pewnością będzie to lawinowy wzrost umieralności. Leczenie i likwidacja skutków globalnego ocieplenia będą kosztowało biliony, nie miliardy.

KTOŚ MUSI. Najmłodsi biorą się za walkę z globalnym ociepleniem

Dla ludzkości oznacza to uruchomienie procesów migracyjnych na niespotykaną dotąd skalę. Fala uchodźców z Syrii i z Afryki przy tym, co może się wydarzyć, to małe miki. Wszystkie obszary nadmorskie z wielkimi aglomeracjami i portami, tereny nizinne na całej planecie zostaną zalane przez topnienie lodów Antarktydy i Arktyki. Anomalie pogodowe będą siały spustoszenie materialne, społeczne i cywilizacyjne.

Znikną z powierzchni Ziemi całe państwa, wyspy, atole, rafy koralowe i tysiące gatunków zwierząt i roślin.

Ludzkość ruszy w poszukiwaniu nowych miejsc do życia i świat stanie w obliczu konfliktów i wojen, których skutki trudno sobie wyobrazić. Już nie będą miały szansy powstrzymać ich żadne konferencje ani bezpośrednie łącza komunikacyjne światowych liderów. Armagedon porównywalny do biblijnego potopu zgotują sobie ludzie, tym razem bez udziału BogaPolacy, jako naród katolicki, będą mieli w tym swój znaczny udział.

⬇️

Tymczasem polski rząd jest gospodarzem szczytu klimatycznego COP24, którego celem jest wypracowanie ratunku dla całej planety. Paradoks, bo Polska to kraj, który 80% energii wytwarza z węgla. Na dwa dni przed rozpoczęciem szczytu w Katowicach minister energii oświadczył, że do 2030 roku Polska zezłomuje wszystkie wiatraki obecnych elektrowni wiatrowych wybudowanych przez prywatnych inwestorów. W 2016 roku ten sam rząd poprzez wprowadzenie kuriozalnej ustawy antywiatrakowej uniemożliwił powstawanie nowych elektrowni wiatrowych na 99% powierzchni kraju.

Prawicowi spece od PR upajają się twierdzeniami, że wiatraki mają genezę w hitlerowskich Niemczech i jako takie są wrogie polskości. Jednocześnie słyszymy zapowiedzi budowania przez rząd elektrowni wiatrowych na morzu, oczywiście przy praktycznym monopolu państwowych spółek, w których zasiadają partyjni nominaci. Tymczasem premier Morawiecki, wobec tysięcy uczestników szczytu, bez zająknięcia zapewnił, że: Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymania globalnego ocieplenia...

W ZASIĘGU RĘKI: Aplikacje zmieniające świat na lepsze

Liderem tych działań jest Dania, która produkuje 70% energii ze źródeł odnawialnych. To tam właśnie powstają wielkie elektrownie wiatrowe na morzu. Powodem dumy Duńczyków są takież siłownie lądowe.

Nie bez powodu w Katowicach mówi się o Polsce jako o czarnej owcy szczytu.

Co myślą o nas i międzynarodowej (cóż za szydercza z tematu największej chwały polskiej historii zbitka słów) solidarności polskiej władzy przywódcy Fidżi, Kiribati, Malediwów, Botswany i innych krajów zagrożonych wysiedleniem? Co o Polsce myślą ważni przywódcy światowi, pokazali poprzez swoją nieobecność na COP24. Nie ma Macrona, Merkel, Trumpa, nie ma przywódców Rosji, Chin, Niderlandów, Brazylii, Argentyny, Australii i wielu innych, w których najbardziej uderzą zmiany klimatu. Uważam, że to bardzo źle dla sprawy, że nie przyjechali. Wtedy niektórzy mogliby głośno krytykować polski rząd za to, że jesteśmy największym trucicielem w Europie. Inni – wszak to nie lista nieobecności świętoszków wyłącznie – usłyszeliby w kraju robotników, którzy obalili jeden z najbardziej zbrodniczych systemów w historii, zaprzeczanie słowa przez tamtych wylansowanego: EGOIZM. Całkowite zaprzeczenie nie tylko solidarności, ale też miłosierdzia, współczucia, miłości.

Nie popisała się tu skutecznością nasza dyplomacja.

⬇️

Za to na szczyt przyjechała 15-letnia dziewczyna Greta Thunberg ze Szwecji. Od wielu tygodni co piątek protestuje przed szwedzkim parlamentem, żądając (umówmy się: nie w kraju mających gdzieś los swoich dzieci i wnuków kontestatorów wiedzy naukowej, ale w cywilizowanej skandynawskiej demokracji) zwiększenia działań dla ochrony środowiska.

Za jej przykładem rozpoczęły się akcje solidarnościowe młodzieży w Europie, USA i w Australii. Jej wypowiedzi są cytowane przez najważniejsze światowe stacje telewizyjne i gazety. Na przykład takie: Nie będę błagać światowych liderów, aby dbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcemy, czy nie. Po drugie, będę błagać ludzi, żeby zdali sobie sprawę, że politycy nas zawiedli. Rządzący zignorowali nas i zignorują nas ponownie. Mówiła to również do polskich władz.

📻 GOŚĆ COP 24. Greta nie czuje się bezpieczna

Tymczasem młodzież szkolna w Polsce na nowo uczy się historii martyrologii Polski, a zamiast nauki o ochronie środowiska – religii opartej na starannie przebranych tekstach jednego z obrządków. Według premiera będzie stanowić przedmurze i ostoję chrześcijaństwa w Europie.

Skalę oportunizmu i łgarstw polskich polityków dopełnia prezydent Andrzej Duda, który na barbórkowym spotkaniu z górnikami potwierdził, że: Polska węglem stoi i stać będzie. Czy biedni, styrani życiem ludzie zdają sobie sprawę, że cyniczna kasta prowadząca z uśmiechami kraj i świat do zbiorowego samobójstwa zrzuca na nich odpowiedzialność moralną?

Pomysłem władz na przyszłość jest rozbudowa do roku 2050 elektrowni węglowych. Polskiego węgla już nie wystarcza. Tak więc nie o czarne mundury Śląska tu idzie gra. Tylko w 2017 roku import i paserstwo (współudział w szabrowaniu węgla z Donbasu) wyniósł ponad 13 mln ton. Przy tym polskie zasoby węgla podlegające wydobyciu zostaną wyczerpane do 2030-40 roku. Nie do 2218, w co mógłby uwierzyć tylko ktoś bez podstawowych funkcji poznawczych.

Za kilka lat cała nasza energetyka będzie zależna od importu gazu, ropy i węgla.

Oraz od zagranicznej zielonej energii z… wiatraków, mimo że na nasze wydano rozkaz zniszczyć.

Udało się tej władzy zatrzymać czy ograniczyć haniebny i skandaliczny wypływ setek miliardów złotych z oszustw na podatku VAT? Brawo! Czemu więc nie dać wypływać za granicę pieniędzy za energię, które mogłyby pobudzać rozwój krajowej gospodarki?

Bo to deal innych uczestników? – pytam. Wyrafinowane poczucie humoru trzeba mieć, by śmiać się z miejsc tego importu – od tak ponoć kontrowersyjnych dla tej władzy krajów, jak Niemcy czy Rosja. Bajki, żarty, a może głupota?

⬇️

Przez taki scenariusz Polska stanie się najbardziej technologicznie, ekologicznie i środowiskowo zacofanym krajem. Nasze Państwo i Społeczeństwo zubożeje. Już teraz płaci największą ofiarę. Ofiarę z życia swoich obywateli.

Od stycznia 2019 ceny energii elektrycznej w Polsce mają wzrosnąć o 30%. Taki to podarek, że uprzytomnię tak właśnie powagę sytuacji w mikołajkowym skojarzeniu, zostawiamy naszym dzieciaczkom i wnusiom. Jak degenerat, który przepiwszy całe rodowe dziedzictwo, zostawia w testamencie wyłącznie długi i skalane przez siebie dobre imię poprzednich pokoleń własnej rodziny.

📻 TYPOWA PSYCHOLOGIA UCIECZKI: Czy was pogięło? Znowu o zmianie klimatu?

Koszty leczenia chorób związanych z zatruciem środowiska idą w miliardy złotych. Ile w takim razie dla rządzących warte jest polskie górnictwo? Zatrudnia 90 tysięcy pracowników. Z tytułu chorób związanych ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza w Polsce co roku umiera 45 tysięcy osób.

Ile w takim razie warte są dwa stanowiska pracy w górnictwie? Życie jednego Polaka.

Społeczeństwo musi rozliczyć rządzących za to wszystko. Musimy wiedzieć, że polska klasa polityczna z powodu swojej ignorancji zawiodła na całej linii. I robiła to od wielu lat, również za poprzednich rządów. Lobby górniczych związkowców szantażuje rządy, bo górnicy stracą pracę i wyjdą na ulice. Ale zwrot kraju w kierunku produkcji czystej energii to tysiące nowych miejsc pracy. Technologie źródeł odnawialnych to najbardziej pożądane źródła pozyskiwania inwestycji i kapitału.

Polski rząd nie szanuje swoich obywateli, bo zajęty jest wstawaniem z kolan. Przy tym gołym okiem widać, że właśnie pada na p…


REO POLECA

📻 EUROPA: Nadciągają chmury – ostrzega Ryszard Schnepf

Grzegorz Markiewicz
Jestem szczęśliwym człowiekiem. Mam piękną żonę i 3 wspaniałe córki. Jestem Obserwatorem politycznym i społecznym. Uwielbiam świat i kocham gastroturystykę.