COP24: ONZ sprawdza Gdańsk ws. ewentualnej organizacji szczytu klimatycznego


Delegacja ONZ wraz z przedstawicielami ministerstwaśrodowiska sprawdzają podczas wizyty roboczej w Gdańsku, jak miasto jestprzygotowane do bycia gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ. O organizację tegowydarzenia w 2018 r. ubiegają się też Katowice.

Jak poinformował we wtorek Dariusz Wołodźko z biuraprasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zagraniczni goście podczas pobytu wmieście mieli okazję zapoznać się m.in. z bazą hotelową, komunikacją orazmiejscem, w którym władze Gdańska chciałyby organizować szczyt klimatyczny zadwa lata, czyli terenem Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo i StadionuEnerga.

Z delegacją ONZ spotkali się także w Europejskim CentrumSolidarności marszałek pomorski Mieczysław Struk, wojewoda pomorski DariuszDrelich oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

“Występujemy tu wspierani przez potencjał i zasobycałej gdańskiej metropolii (…) Idea organizacji tak prestiżowego wydarzeniaznalazła poparcie wśród pozostałych największych graczy naszego regionu. Pomysłwspierają zarówno marszałek województwa pomorskiego, jak też prezydenci Gdyni iSopotu” – mówił podczas spotkania, cytowany w komunikacie prasowym,Adamowicz.

Wołodźko podał, że miasto Gdańsk ma dobre wskaźniki jakościpowietrza i prowadzi odpowiedzialną politykę środowiskową.

„Wskaźniki zanieczyszczenia atmosfery w Gdańsku są jednymi znajniższych spośród polskich miast. Dla przykładu w 2016 roku wGdańsku-Wrzeszczu zanotowano tylko sześć dni z przekroczeniami poziomu pyłówPM10, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni w roku. Czyste powietrze toefekt rozbudowy i modernizacji sieci ciepłowniczej, prowadzonej równolegle zdziałaniami na rzecz promocji ogrzewania elektrycznego i gazowego orazwyłączanie osiedlowych kotłowni” – wyjaśnił.

Dodał, że władze miasta wspierają także termomodernizacjębudynków oraz inwestycje w odnawialne źródła energii.

„Gdańsk zachęca mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziejprzyjazne środowisku i pokrywa część poniesionych kosztów – w 2016 r. wypłacono181 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego na bardziej przyjazne środowisku. W2017 r. kwota dotacji wzrosła z 4 do 5 tys. zł. Dotacje takie mają otrzymaćwszyscy chętni” – zaznaczył.

Z trzydniowej wizyty w Gdańsku czworo przedstawicieli ONZprzygotuje raport, który prześle w ciągu dwóch miesięcy do resortu środowiska.Ministerstwo będzie mogło wnieść do tego dokumentu uwagi. Ostateczna decyzjadotycząca tego, które polskie miasto zorganizuje szczyt klimatyczny powinnazapaść w połowie roku.

Kontrkandydatem Gdańska w staraniu o organizację szczytuklimatycznego ONZ w 2018 roku są Katowice, dokąd delegacja ONZ ma się udać wśrodę.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP-y (Conferences ofthe Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane sądziałania na rzecz polityki klimatycznej.

Nasz kraj już dwukrotnie był ich organizatorem – w 2008 r wPoznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Podczas szczytu w marokańskim Marrakeszu w 2016 rokuKonferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatuogłosiła, że gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 r. będzie Polska.Natomiast tegoroczna konferencja obędzie się w Bonn w Niemczech.


PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here