COP19: Skamielina Dnia ponownie trafiła do Polski

Po raz drugi w trakcie trwania COP19 przyznawana przez ekologów antynagroda Skamielina Dnia trafiła do Polski. To niechlubne wyróżnienie przyznano tym razem za marnowanie szans na powstrzymanie zmian klimatu oraz promocję węgla, głównego sprawcę klimatycznego kryzysu.

Ekolodzy potępili organizowany w trakcie negocjacji klimatycznych szczyt węglowy. Nie zgadzają się z twierdzeniem, że Polski nie stać na odejście od węgla, ponieważ będzie on coraz droższy, co w efekcie zwiększy jego import.

– W dyskusji o energetyce Polski do roku 2050 nie słyszałem jeszcze wypowiedzi polityka ani urzędnika administracji rządowej, która wyrażałaby troskę o jakość życia Polaków – twierdzi dr Michał Wilczyński, były polski Główny Geolog Kraju i Wiceminister Środowiska. – Ze scenariuszy rządowych wynika, że w 2050 roku Polska będzie wykorzystywać 60 mln ton węgla brunatnego i 50 mln ton węgla kamiennego z krajowych źródeł, co wymaga budowy nowych kopalni i elektrowni węglowych, które przyniosą ogromne szkody naszemu zdrowiu, środowisku i klimatowi. Fakt, że polski rząd objął patronatem i wspiera szczyt węglowy jest kolejnym dowodem na to, że nie zależy mu ani na dobrobycie polskich obywateli, ani na ochronie środowiska.

Nagroda „Fossil of the day” (Skamielina Dnia) przyznawana jest przez organizacje członkowskie Climate Action Network (CAN) każdego dnia negocjacji klimatycznych od 1999 r.

 

Redakcja reo.pl

źródło: WWF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here