COP19: Skamielina Dnia po raz kolejny trafia do Polski

Organizacje ekologiczne, obradujące na Szczycie Klimatycznym COP19 w Warszawie, przyznały w środę, 13 listopada, Skamielinę Dnia (Fossil of the Day) polskiemu rządowi.

 

Skamielina Dnia to antynagroda przyznawana przez stowarzyszone w Climate Action Network organizacje ekologiczne dla państw, które swoją postawą utrudniają osiągnięcie porozumienia w negocjacjach klimatycznych.

 

Niechlubny tytuł przypadł Polsce z powodu wetowania ambitnych zamierzeń klimatycznych Unii Europejskiej, organizacji międzynarodowego Szczytu Węglowego jako imprezy towarzyszącej COP19 oraz zaproszenia firm związanych z zanieczyszczaniem środowiska do sponsorowania szczytu.

 

To nie pierwszy raz, kiedy polski rząd zostaje Fossil of the Day podczas negocjacji klimatycznych. W 2011 roku, podczas szczytu w Durbanie, kiedy Polska przwodziła Radzie UE, została w ten sposób “wyróżniona” za objęciem patronatem Europejskich Dni Węglowych, choć później przedstawiciele rządu tłumaczyli, że logo polskiej prezydencji zostałe wykorzystane przez pomyłkę. Z kolei w 2012 roku, podczas szczytu w Doha, Polska otrzymała tytuł Skamieliny Dnia za swoje stanowisko w sprawie przeniesienia niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2 na przyszły okres rozliczeniowy.

 

Skamielina Dnia przyznawana jest codziennie w czasie trwania szczytu klimatycznego.

 

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here