COP 18: Negocjacje klimatyczne w toku

W Doha (Katar) trwa Konferencja klimatyczna ONZ COP18. Wczoraj rozpoczął się tzw. segment wysokiego szczebla (ang. high level segment HLS) z udziałem ministrów państw-delegatów. Do obradujących dołączył już także minister środowiska, Marcin Korolec.

Konferencja COP18 trwa od 26 listopada. Wczoraj rozpoczął się segment wysokiego szczebla, w którym bierze udział minister środowiska, Marcin Korolec. To właśnie podczas HLS zapadają ostateczne decyzje co do brzmienia negocjowanych wcześniej porozumień.

– Negocjacje w Doha są bardzo intensywne. Poza udziałem w sesjach negocjacyjnych, odbywamy liczne spotkania bilateralne z partnerami z zagranicy. Na razie jestem optymistą w sprawie końcowego rezultatu konferencji. Jesteśmy coraz bliżej porozumienia dotyczącego przyjęcia drugiego okresu rozliczeniowego protokołu z Kioto, które uważam za najważniejszy cel dla konferencji w Doha – mówi minister Korolec. Kolejny okres zobowiązań protokołu z Kioto ma dać negocjatorom czas na uzgodnienie nowego globalnego porozumienia o ochronie klimatu po 2020 r., które obejmie wszystkie największe gospodarki światowe.

Podczas konferencji w Doha uczestnicy wydarzenia mogą zapoznać się także z ofertą Warszawy jako potencjalnego gospodarza kolejnego szczytu – COP19. Polska przedstawiła oficjalnie swoją kandydaturę 28 listopada na szczycie w Doha. Formalna decyzja w tej sprawie zostanie potwierdzona ostatniego dnia COP18 – 7 grudnia. Jednak już teraz polskie stoisko z informacjami o Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem delegatów. – Spotykamy się z pozytywnym przyjęciem kandydatury Polski i liczymy, że nowe globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych będzie negocjowane już w Warszawie – mówi minister Korolec.

Według Marcina Korolca Warszawa jest znakomitym kandydatem, aby gościć kolejny szczyt – i pod względem organizacyjnym, i ze względu na naszą rolę w procesie globalnych negocjacji o klimacie. – Polska jako kraj, który skutecznie ograniczył emisję gazów cieplarnianych, zachowując przy tym znaczną część przemysłu w swojej gospodarce, może odegrać rolę skutecznego pośrednika w rozmowach pomiędzy krajami rozwijającymi się i rozwiniętymi – dodaje minister Korolec.

Zakończenie szczytu w Doha planowane jest na piątek 7 grudnia. Obrady mogą zostać jednak przedłużone do momentu wypracowania końcowego porozumienia.

 

Redakcja reo.pl

źródło: MŚ
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here