Contino Białogard uruchomił FW Kościernica II o mocy 5 MW za 39 mln zł

Należąca do Contino Wind Group spółka Contino Białogard uruchomiła farmę wiatrową Kościernica II o mocy 5 MW, która kosztowała 39 mln zł i była częściowo finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Obiekt o mocy 5 MW stanowi zespół dwóch elektrowni wiatrowych z drogami dojazdowymi i placami montażowymi zlokalizowanych na terenie gminy Białogard, w obrębie geodezyjnym Kościernica. podał urząd.

Całkowita wartość inwestycji, trwającej od jesieni 2012 roku, wyniosła 38 923 400 zł. Wartość dofinansowania to kwota 7 571 192,66 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowiło sumę 6 435 513,76 zł.

Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 Osi 4 Infrastruktura ochrony środowiska, Działania 4.1 Energia odnawialna i zarządzanie energią.

Kościernica II będzie dostarczać energię elektryczną do systemu elektroenergetycznego w stacji 110/15 kV GPZ Białogard. – Realizacja projektu, dzięki produkcji 15 545,5 MWh energii, przyczyni się do zwiększenia udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym Województwa Zachodniopomorskiego – podkreśla urząd.

– Dzisiejsza uroczystość to dla nas szczególnie ekscytujące wydarzenie, bo projekt ten był przygotowywany przez ponad 4,5 roku i jest to nasza pierwsza elektrownia wiatrowa wybudowana w Polsce. Realizacja inwestycji w tej formie nie byłaby możliwa gdyby nie dofinansowanie, które otrzymaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego, dlatego szczególne podziękowania kieruję w stronę gościnnego Województwa Zachodniopomorskiego, za to że przygarnęło kolejne dwie maszyny produkujące ekologiczną energię – skomentował prezes Contino Białogard Sp. z o. o. Marcin Nawrocki.

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here