ClientEarth: Ustawa o efektywności energetycznej powinna jak najszybciej trafić do Parlamentu


Jeśli ustawa o efektywności energetycznej nie trafi szybko do Parlamentu, system białych certyfikatów wspierający inwestycje prooszczędnościowe zostanie wstrzymany, a Polsce mogą też grozić kary za opóźnienie w implementacji dyrektywy o efektywności energetycznej – uważa organizacja ClientEarth.

Celem dyrektywy o efektywności energetycznej (2012/27/EU) jest zwiększenie oszczędności energii u jej odbiorców. Dyrektywa wymaga od państw członkowskich przyjęcia skutecznych mechanizmów wspierających wzrost efektywności energetycznej oraz wykazania w każdym roku kalendarzowym nowych oszczędności na poziomie 1,5 proc., w latach 2014-2020.

Ministerstwo Gospodarki przekazało 6 marca projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Komitet ma się nim zająć przed końcem marca. Według ClientEarth to poważne opóźnienie w pracach rządu, ponieważ termin implementacji dyrektywy do prawa krajowego minął 5 czerwca 2014 roku.

– Projekt ustawy o efektywności energetycznej musi jak najszybciej trafić do Sejmu, żeby ustawa na pewno została przyjęta jeszcze w tej kadencji. Aktualnie obowiązująca ustawa wygasza bowiem system białych certyfikatów z początkiem 2016 roku, co oznacza zatrzymanie wsparcia dla inwestycji w efektywność energetyczną w Polsce – mówi Agata Bator, radca prawny z Fundacji ClientEarth, członka Koalicji Klimatycznej.

Organizacje pozarządowe pozytywnie oceniają propozycję reformy systemu białych certyfikatów zaproponowany w nowej regulacji.

– Przewidziany w ustawie system wsparcia efektywności energetycznej ma być dostępny dla wszystkich przedsięwzięć spełniających wymogi formalne, co sprawi, że inwestor nie będzie już musiał startować w długotrwałych przetargach organizowanych przez URE – wyjaśnia Bator. – Nowy projekt znosi także opłaty zastępcze jako alternatywę dla realizowania inwestycji pro-efektywnościowych. Dzięki temu możliwe będzie realne zmniejszenie zużycia energii – z korzyścią dla biznesu, środowiska i bezpieczeństwa energetycznego państwa – dodaje.

Redakcja reo.pl

fot. freeimages.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here