Ciepło z Odlewni Volkswagen Poznań ogrzewa 30 budynków


30 budynków,w tym jeden ze szpitali w Poznaniu jest już ogrzewanych ciepłem pochodzącym zOdlewni Volkswagen Poznań (VWP). Według koncernu to unikatowy w Europieprzykład odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewaniamiejskiego.

Realizowaneprzez VW Poznań i firmę Veolia Energia Poznań przedsięwzięcie pozwoli m.in.zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1 tys. ton rocznie. Rozwiązaniepolega na przeprowadzeniu ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni VWPpoprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego.Jak podano w czwartek na uroczystości oficjalnego uruchomienia przedsięwzięcia,przekazywane ciepło pozwala ogrzać ok 2 tys. mieszkań.

– Dzięki temuprojektowi, ciepło technologiczne powstające w wyniku procesów odlewniczychmoże być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Otwarty dziś modułrekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzeczochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładówprodukcyjnych – poinformował w czwartek prezes zarządu Volkswagen Poznań JensOcksen.

Jakpodkreślono w trakcie prezentacji innowacyjnego, realizowanego w Poznaniurozwiązania, wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo energochłonnymprocesem – 80 proc. energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki jestzamieniane na energię cieplną i przekazywane w postaci podgrzanej wody doochłodzenia. Wdrożona w Poznaniu technologia firmy Atlas Copco zakłada odzyskenergii z podgrzanej wody. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzłyciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów.

– Odzyskciepła nie jest niczym nowym, zazwyczaj ciepło jest wykorzystywane przez tegotypu zakłady, jak VWP na potrzeby własne. Ponieważ tego ciepła było więcej niżzakład potrzebował, wpadliśmy wspólnie na pomysł, że można je wykorzystywać napotrzeby ogrzewania miejskiego. Według naszych informacji, to pierwsze takierozwiązanie w Polsce – powiedział dyrektor ds. komunikacji Veolia EnergiaPoznań Bartłomiej Pawluk.

Jak dodał,zastosowane w Poznaniu rozwiązanie jest też unikatowe w Europie. – Wiemy,że istnieją procesy odzysku ciepła z dużych serwerowni – np. w Finlandii czyFrancji. Nie znaleźliśmy natomiast informacji o wykorzystywaniu na potrzebyogrzewania miejskiego ciepła pozyskiwanego z zakładu przemysłowego – powiedział.

ZdaniemPawluka, zastosowane w Odlewni VWP rozwiązanie może zainteresować i skłonić donaśladowania także inne zakłady przemysłowe. Podał, że dostawę ciepła do 30budynków na Wildzie i Dębcu w Poznaniu, w tym dla szpitala HCP, zainicjowanopod koniec ubiegłego roku.

OdlewniaVolkswagen Poznań jest jedną z największych odlewni w Europie. Zatrudnia ponad1 tys. pracowników. Produkuje m.in. głowice cylindrowe do silników, obudowyprzekładni kierowniczej, wsporniki przedniej osi zawieszenia, pokrywy głowiccylindrowych oraz obudowy sprzęgła i skrzyni biegów. Odlewnia VWP dostarczakomponenty dla większości marek koncernu. Ubiegły rok zamknęła wynikiem 4,47miliona wyprodukowanych komponentów, przy zużyciu ponad 30 ton aluminium.

VeoliaEnergia w Poznaniu jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej wkogeneracji, oraz zarządza siecią ciepłowniczą. Zaopatruje w ciepło około 60proc. mieszkańców miasta, a także zakłady przemysłowe, instytucje użytecznościpublicznej, oraz centra handlowe i usługowe. Veolia Energia Poznań zarządzasystemami ciepłowniczymi w 34 miejscowościach w województwach: wielkopolskim,kujawsko-pomorskim i lubuskim.

VolkswagenPoznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 10 lat wPoznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Volkswagen Poznań toobecnie największy pracodawca w Wielkopolsce. Firma zatrudnia ponad 9 tys.pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter wBiałężycach k. Wrześni.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here