„Ciepło z natury” – zebrano rekordową ilość biomasy z choinek

Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury”, padł kolejny rekord – udało się zebrać aż 548 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji – informuje PGNiG Termika.

Dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i PGNiG Termika już w styczniu do wszystkich stołecznych dzielnic zawitał mobilny punkt zbiór choinek.

– Bardzo się cieszę, że warszawiacy po raz kolejny pokazali, że ekologia jest dla nich istotna. Kolejne rekordy zbiórek są tego najlepszymi dowodami. Możemy być dumni z postawy mieszkańców stolicy, którzy swoim gestem przyczynili się do dbałości o środowisko naturalne. – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warszawiacy chętnie przynosili swoje drzewka. W akcji pomogły również firmy odbierające odpady z przydomowych altanek śmietnikowych. Wszystkie drzewka zostały przerobione na tzw. biomasę, czyli ekologiczne – neutralne z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – paliwo.

– Cieszę się z takiego wyniku akcji tym bardziej, że już pod koniec tego roku będziemy spalać biomasę w specjalnie dostosowywanym do tego kotle w Elektrociepłowni Siekierki. – mówi Marek Dec, prezes zarządu PGNiG TERMIKA.

Biomasa, którą udało się zebrać w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 5 042 GJ ciepła i ogrzać 164 mieszkania o powierzchni 60 m2 przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 701MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 2001 żarówek o mocy 40W przez rok. Jest to równoważne z rocznym zużyciem energii elektrycznej przez ponad 350 rodzin.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano ponad 2 248 ton ekologicznego paliwa. 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla, 60 ton węgla to 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok), 60 ton węgla to 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here