Chiny: Prowincja Qinghai przez 7 dni zasilana czystą energią


Przez cały tydzień, od 17 do 23 czerwca, mieszkańcy chińskiej prowincji Qinqhaikorzystali wyłącznie z czystej energii. Elektrownie wodne, solarne i wiatrowewygenerowały w tym czasie 1,1 TWh prądu. Wytworzenie go w tradycyjny sposóbwymagałoby spalenia 535 tys. ton węgla.

Jak podaje portal New China 72%zużytej w tych dniach energii pochodziło z elektrowni wodnych, które łącznie zinstalacjami solarnymi i wiatrowymi dysponują mocą 23,4 GW (wg stanu na maj2017 r.).

W Qinghai działa obecnie sześćelektrowni wodnych, siódma jest w trakcie budowy. W 2013 roku z elektrowniąwodną Longyangxia Dam została zintegrowana jedna z największych na świecieinstalacji solarnych o mocy 850 MWp.

Już na początku 2016 roku 5,6 GWenergii w prowincji pochodziło z naziemnych farm solarnych, 467 MW z elektrowniwiatrowych, a pozostała ilość z rozproszonych przydomowych instalacjifotowoltaicznych.

Qinqhai Electric Power, lokalnyoperator sieciowy, do końca 2020 planuje zwiększyć moc zainstalowaną do 35 GW,co pozwoliłoby dostarczać 110 TWh czystej energii rocznie.

Qinghai to zachodnia prowincja Chin,w języku mandżurskim zwana Huku Noor. Zajmuje obszar 721 tys. km2 (dlaprzykładu Polska ma 313 tys km2). To górzysty teren Wyżyny Tybetańskiej,wzniesionej średnio na wysokość 3000 m, zamieszkiwany przez 5,6 mln mieszkańcówskupionych w północno-wschodniej części prowincji – region wysokogórskipozostaje niemal bezludny.

Chiński operator lokalny sprawdza,czy można oprzeć się na odnawialnych źródłach energii w stu procentach. Podobnepróby prowadziła w 2016 roku Kostaryka, a Dolna Austria (austriacki krajzwiązkowy) już od listopada 2015 roku zaopatruje swoich mieszkańców w energiępochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. 

 

doz

źródło: businessinsider.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here