Chiny liderem zielonej energii


Raport Kto zwycięży w wyścigu po czystą energię (Who’s Winning the Clean Energy Race), przygotowany przez pozarządową organizację amerykańską The Pew Charitable Trusts (PCT) zaskakuje.

Według przytoczonych w nim danych, w 2010 roku, Chiny zainwestowały w energię odnawialną niebagatelną sumę, bo aż 54,4 mld dolarów. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy z kwotą inwestycji 41,2 mld dolarów. Trzecie miejsce w rankingu zajęły USA, które na odnawialne źródła energii wydały 34 mld dolarów. Kolejne miejsca zajęły: Włochy, Brazylia, Kanada, Hiszpania, Francja i Indie.

Jak wykazuje raport PCT, wydatki na ekologiczne technologie są coraz większe, a najwięcej mocy przybyło w sektorze farm wiatrowych (34% więcej mocy w porównaniu do lat ubiegłych). Ponadto Chiny, które nie były sygnatariuszem protokołu z Kioto, planują do 2020 roku zmniejszyć emisję CO2 o 45%. Do osiągnięcia tego celu ma przyczynić się wzrost wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 15% oraz gazu do około 10%. Władze Państwa Środka promują także rozwój elektrycznych środków transportu, oferując dopłaty do kupna elektrycznych i hybrydowych pojazdów dla mieszkańców Shenzhen, Changchun, Hangzhou i Szanghaju. Według autorów  raportu najwięcej zielonej energii na świecie pochodzi obecnie z wiatru (193 GW), wody (80 GW), biomasy (65 GW), słońca (43 GW) i źródeł geotermalnych (7 GW).

Redakcja reo.pl

źródło: forsal.pl i rp.pl

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here