Chiny chcą przebudować swój sektor fotowoltaiczny


W ramach zmian członkowie chińskiego rządu planują aktywnie zachęcać producentów do dokonywania fuzji. Chcą też znacznie ograniczyć subsydia dla przedsiębiorców. Politycy planują również wprowadzenie systemu, który uniemożliwi lokalnym liderom wspieranie miejscowych producentów.

Celem zmian jest symultaniczne wzmacnianie sektora związanego z produkcją paneli fotowoltaicznych, który w ostatnim czasie nieco się zdestabilizował. Jest to także odpowiedź Chińczyków na niedawne działania i opinie amerykańskich, indyjskich oraz europejskich polityków, którzy przekonywali, że Chiny naruszają zasady handlu międzynarodowego.

Zdaniem władz nowa polityka pozwoli na poprawę osłabionej sytuacji w branży. Przemysł słoneczny w Chinach ostatnio przyniósł stosunkowo duże straty. Jest to m.in. wynik sporów między lokalnymi producentami. “Wojny” na obniżanie cen przyczyniły się do powstania problemów w całym sektorze.

17 miliardów długu

Złą sytuację potwierdzają doniesienia światowych mediów. Agencja Associated Press poinformowała niedawno, że chińscy producenci paneli solarnych wykazali ostatnio straty na poziomie setek milionów dolarów. Z przytaczanego przez serwis Cleantechnica.com raportu wynika, że branża ma, jak do tej pory, ok. 17,5 mld dol. długu (raport przygotowała nowojorska firma Maxim Group).

Wielka ingerencja w branżę, jaką planują chińscy politycy, ma pomóc w odwróceniu tej sytuacji. Wielu niezależnych komentatorów jest jednak zdania, że takie działania mogą mieć bardzo negatywny efekt. Wymuszanie na firmach łączenia się w większe podmioty i cięcie dotacji prawdopodobnie spowoduje, że sytuacja finansowa wielu, zwłaszcza mniejszych producentów, ulegnie znacznemu pogorszeniu. Prawdopodobnie dojdzie do serii bankructw.

 

Dominik Tomaszczuk

Chińscy producenci paneli solarnych wykazali ostatnio straty na poziomie setek milionów dolarów, fot. Andreas Demmelbauer/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here