Chińsko-izraelska spółka inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce

CEE Equity Partners, doradca China CEE Investment Co-operation Fund (China-CEE Fund), ogłosił sfinalizowanie inwestycji o wartości 84 mln dol. w trzy polskie projekty wiatrowe. Fundusz stworzył przedsięwzięcie typu joint venture we współpracy z Enlight Renewable Energy Ltd, spółką notowaną na giełdzie w Tel Awiwie, która inwestuje w projekty wiatrowe i słoneczne. Razem zainwestują w farmy wiatrowe o łącznej mocy do 250 MW, które są realizowane przez polską prywatną spółkę GEO Renewables.

Jest to druga umowa podpisana przez założony na początku 2014 r. China-CEE Fund. Fundusz dysponuje 500 mln dolarów, które planuje zainwestować w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższych 2–3 lat w projekty infrastrukturalne, w tym energetyczne i telekomunikacyjne, a także w produkcję specjalistyczną. Średni horyzont inwestycyjny Funduszu wynosi 7 lat.

Fundusz sfinalizował wstępną inwestycję, stając się wraz z firmą Enlight udziałowcem większościowym elektrowni wiatrowej o mocy 36 MW w gminie Wróblew. Fundusz zainwestuje kolejne 50 mln dol. w drugi projekt wiatrowy o mocy 150 MW, którego budowa ma rozpocząć się pod koniec roku. Możliwe jest także, że w pierwszym półroczu 2015 roku fundusz zainwestuje do 25 mln dolarów w trzecią polską elektrownię wiatrową o mocy 70 MW. W sumie dotychczasowe tegoroczne inwestycje Funduszu sięgają 136 mln dolarów.

– Decydując się na inwestycje w te projekty zwróciliśmy szczególnie uwagę na fakt, że nasi partnerzy mają doświadczenie i odnieśli już sukcesy w podobnych przedsięwzięciach. Dodatkowy farmy mają wyjątkową charakterystykę wiatrową, która jest o 40 proc. lepsza od polskiej średniej. Nie bez znaczenia były również niskie nakłady inwestycyjne, w stosunku do zainstalowanej mocy w MW – powiedział Rafał Andrzejewski, Dyrektor Inwestycyjny CEE Equity Partners.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here