CEZ nie pochwala wycofania atomu w Niemczech

CEZ opublikował dane, z których wynika, że wycofanie atomu z Niemczech i zastąpienie go OZE nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Po marcowym moratorium na przedłużenie eksploatacji niektórych reaktorów jądrowych ogłoszonym przez kanclerz Niemiec, Agelę Merkel i ujawnieniu planów zamknięcia 7 najstarszych z nich, ceny energii u naszych zachodnich sąsiadów wzrosły do 62,5 euro za MWh i choć obecnie notują niewielki spadek, nadal są wyższe o kilka euro za MWh niż przed awarią w japońskiej Fukushimie.
Wg CEZ główny problem stanowi sprawność sieci przesyłowych pomiędzy północą a południem kraju, dlatego też dalsza budowa źródeł odnawialnych może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Z tego powodu Niemcy po prostu importują coraz większe ilości energii, także pochodzącej z elektrowni jądrowych, z sąsiednich państw – głównie Czech i Francji.

Niedawno CEZ poinformował, że oczekuje wzrostu swojej produkcji energii elektrycznej o 4%, czyli do 65,6 TWh. Mimo zapowiadanych tak dobrych wyników, grupa przewiduje spadek w produkcji energii ze źródeł odnawialnych (o 14%, do 1,8 TWh i o 17% do 0,5 TWh w elektrowniach wodnych).

 

Redakcja reo.pl

źródło: wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here