Ceny zielonych certyfikatów wyhamowały po wzrostach na TGE


Zielone certyfikaty (OZEx) kosztowały w notowaniach ciągłych na TGE w czwartek od 153,00 do 159,00 zł, a fixing wyniósł 163,00 zł wobec wtorkowego – 145,00 zł. Jednak cena OZEx ważona wolumenem spadła w czwartek do 156,10 zł ze 171,82 zł.

Oznacza to wyhamowanie dynamicznego wzrostu z ostatnich trzech sesji, podczas których walory wzrosły na fixingu z 98,01 zł w ubiegły wtorek do 163,00 zł.

W czwartek w transakcjach pozasesyjnych cena minimalna wzrosła do 137,50 zł ze 101,27 zł we wtorek. W tym segmencie rynku cena maksymalna pozostała na 288,00 zł.

Ostatnie wzrosty o kilkadziesiąt procent były łączone z zapowiedziami wiceministra gospodarki Jerzego Witolda Pietrewicza o możliwej interwencji na rynku OZEx w celu ustabilizowania ceny zielonych certyfikatów po ich długotrwałym spadku oraz z reakcją na transakcje kupna elektrowni wiatrowych przez kontrolowane przez Skarb Państwa PGE i Energę od wycofujących się z polski Donga i Iberdroli.

Ponadto specjaliści podkreślali, że skoro producenci ograniczyli współspalanie węgla z biomasą z powodu braku opłacalności tej technologii przy cenach certyfikatów na poziomie ok. 100 zł, to spadnie przez to ich podaż na rynku, a cena wzrośnie.

 

Marcin Zaremba

Ostatnie wzrosty cen na rynku zielonych certyfikatów to wg niektórych ekspertów reakcja na transakcje kupna elektrowni wiatrowych przez PGE i Energę od wycofujących się z polski Donga i Iberdroli, fot. frankenzan/CC BY-ND 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here