Ceny zielonych certyfikatów nieznacznie wzrosły


Na wtorkowym notowaniu Towarowej Giełdy Energii zielonecertyfikaty zaliczyły nieznaczny wzrost cen. Od czwartku ich wartość wzrosła z39,62 do 42,10 zł.

 

Wtorkowe notowanie TGE przyniosło lekkie odbicie cenzielonych certyfikatów. Po spadkach, które trwały od niemal miesiąca, naostatnim notowaniu wartość zielonych certyfikatów w transakcjach sesyjnych wzrosłado 42,10 zł.

 

Średnia wartość zielonych certyfikatów w transakcjach pozasesyjnychwyniosła 117,67 zł – to również wzrost w stosunku do poprzedniego notowania(90,91 zł).

Zielone certyfikaty to dokument potwierdzający wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, będący elementem systemu wsparcia OZE. Od dłuższego czasu, ze względu na nadpodaż zielonych certyfikatów na rynku, wartość tych praw majątkowych systematycznie maleje.

Mimo apelów przedsiębiorców i organizacji branżowych rządzapowiedział, że nie zamierza podejmować działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku zielonychcertyfikatów. Co więcej, w projekcie rozporządzenia na 2017 rok planowane jest ustalenie obowiązku OZE, czyli obowiązku nabywania i umarzania tych praw majątkowych przez sprzedawców energii, na poziomie 15,5 proc. To zaledwie 0,5 proc. więcej niż obecnie. Eksperci i branża podkreślają, że to zdecydowanie za mało, by sytuacja na rynku OZE uległa jakiejkolwiek poprawie.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here