Ceny zielonych certyfikatów nie rosną przez ustawę o OZE?


Podczas ostatniej sesji na TGE ceny zielonych certyfikatów nieznacznie spadły. Inaczej było przed rokiem. To może być już efekt uchwalenia ustawy o OZE.

Od początku 2015 roku do połowy stycznia ceny świadectw pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii (indeks PMOZE_A) wzrosły z ok. 153 zł/MWh do nieznacznie ponad 160 zł/MWh. Ostatnia sesja giełdy towarowej przyniosła jednak spadek kursu do 159,07 zł/MWh.

Tymczasem w ubiegłym roku ceny certyfikatów od początku stycznia aż do połowy lutego wyraźnie rosły niemal cały czas od ok. 190 do ponad 250 zł/MWh. Była to tradycyjna noworoczna zwyżka spowodowana wzmożonym popytem. Sprzedawcy energii uzupełniali stan posiadania zielonych certyfikatów, aby przed końcem marca zrealizować jeszcze obowiązek udziału OZE za poprzedni rok. Wolumen obrotów oscylował w ubiegłym roku wokół 100 GWh.

W tym roku wolumen obrotu sesyjnego jest znacznie niższy i nie przekroczył jeszcze 82 GWh. Jednym z kluczowych powodów może być, uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu, ustawa o odnawialnych źródłach energii, która trafiła już do Senatu.

 

Zgodnie z ustawą o OZE prawo umorzenia zielonych certyfikatów za poprzedni rok przesunięto z 31 marca na 30 czerwca. W rezultacie można byłoby się spodziewać, że ceny certyfikatów zanotują coroczną zwyżkę popytową dopiero na przełomie maja i czerwca. Jednak, jak słusznie zwrócił uwagę nasz Czytelnik, te przepisy mają wejść w życie na początku 2016 roku, a więc efekt przesunięcia podwyższonego popytu na połowę roku powinien być widoczny za rok.

 

– Bardziej prawdopodobny jest fakt, że to efekt dużej liczba wydanych ostatnio certyfikatów za spalanie biomasy leśnej w latach 2013-2014. Ponadto nowa ustawa przewiduje stopniowe wycofywanie się z systemu zielonych certyfikatów i nawet jeśli ma być to proces stopniowy, rozłożony na kilka lat, to nie będzie już sprzyjał podwyższaniu cen certyfikatów – ocenia Bartłomiej Derski, wydawca serwisu WysokieNapiecie.pl.

 

Oczywiście pod warunkiem, że przepisy zdążą do tego czasu wejść w życie, ale to wydaje się wysoce prawdopodobne.
 

 

Redakcja reo.pl

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here