Ceny zielonych certyfikatów na TGE nadal stabilne na ok. 135 zł


Ceny zielonych certyfikatów (OZEx) pozostały stabilne na wtorkowej sesji na TGE w notowaniach ciągłych. W ciągu dnia kosztowały od 130,00 do 135,23 zł, a fixing wyniósł 135,00 zł wobec czwartkowego – 130,00. Z kolei cena OZEx ważona wolumenem wyniosła we wtorek 134,60 zł wobec 134,45 zł.

We wtorek w transakcjach pozasesyjnych cena minimalna pozostała na poziomie bliskim 119 zł. W tym segmencie rynku cena maksymalna wzrosła lekko do 288,00 zł z 284,95 zł.

Specjaliści, którzy już w ubiegłym tygodniu przewidywali stabilizację na rynku zielonych certyfikatów, nadal podtrzymują ten scenariusz z możliwością niewielkich, spokojnych wzrostów, w oczekiwaniu na uruchomienie przez rząd mechanizmów zapewniających powrót cen certyfikatów do cen przed bessą czyli ok. 250 zł.

Notowany w drugiej połowie lutego wzrost OZEx o ponad 60 proc. z poziomu 100 zł okazał się zbyt gwałtowny, a ceny certyfikatów, które ukształtowały się po nim na poziomie 150-170 zł, mogły ponownie uaktywnić współspalanie i “produkcję” nowych certyfikatów i stąd korekta walorów na kolejnych sesjach, po której doszło do uspokojenia.

Lutowe wzrosty o kilkadziesiąt procent były łączone z zapowiedziami wiceministra gospodarki Jerzego Witolda Pietrewicza o możliwej interwencji na rynku OZEx w celu ustabilizowania ceny zielonych certyfikatów po ich długotrwałym spadku oraz z reakcją na transakcje kupna elektrowni wiatrowych przez kontrolowane przez Skarb Państwa PGE i Energę od wycofujących się z polski Donga i Iberdroli.

 

Marcin Zaremba

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here