CEEP: Podpisano memorandum ws. bezpieczeństwa energetycznego


Dnia 10 maja w Wilnie członkowie Central Europe Energy Partners podpisali memorandum w sprawie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego oraz integracji i liberalizacji wewnętrznego rynku energii UE.

Główne punkty memorandum to: integracja i liberalizacja wewnętrznego rynku energii UE, wsparcie dla działań koncentrujących się na wytwarzaniu, infrastrukturze przesyłowej i dystrybucyjnej. Członkowie CEEP wskazali również na konieczność wykorzystania lokalnych zasobów paliw kopalnych oraz rozwój energetyki jądrowej – poinformowała „Rzeczpospolita”.

W szczycie CEEP wzięli udział m.in.: premier Litwy Algirdas Butkevicius, minister ds. energetyki LitwyJaroslav Neverovic, były premier RP i szef europarlamentu prof. Jerzy Buzek oraz unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

W tym roku CEEP zlecił także opracowanie raportu nt. wpływu cen energii na konkurencyjność europejskiego sektora energii. Opracowanie dokumentu powierzono firmie konsultingowej Roland Berger, a jego głównym przesłaniem jest wniosek, że niskie ceny energii i wykorzystanie rodzimych zasobów surowców to kluczowe czynniki determinujące rozwój Europy Centralnej oraz całej UE w obecnej sytuacji makroekonomicznej. Proponowana przez UE jednolita polityka dot. sektora energii dla całego obszaru Wspólnoty jest niezwykle trudna do zrealizowania przez kraje Europy Centralnej. Przede wszystkim dlatego, że jej wymiernym efektem jest systematyczny wzrost cen energii. A to w konsekwencji skutecznie hamuje rozwój państw, które weszły do UE w 2004 i 2007 roku – uważają członkowie CEEP.

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie, aby wypełnić założenia polityki w sektorze energii do 2020 r., kraje Europy Centralnej muszą zainwestować w produkcję, efektywność i transport energii od 400 do 460 mld euro.

Central Europe Energy Partners (CEEP) to organizacja, która stawia sobie za cel reprezentowanie interesów środkowoeuropejskiego sektora energii (obejmującego gaz, w tym gaz łupkowy, węgiel, ropę naftową, OZE, energię jądrową, sieci elektroenergetyczne, itp.). Obecnie do CEEP należy już 19 podmiotów z Czech, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here