CAN: Miejsce Polski na węglowej mapie Europy

Polska, Niemcy i Wielka Brytania to najwięksi europejscy winowajcy emisji CO2 do atmosfery, w duży stopniu uzależnione od energetyki węglowej – wynika z interaktywnej węglowej mapy Europy (European Coal Map) opublikowanej przez Climate Action Network Europe (CAN).

Każdego roku miliony Europejczyków chorują, a około 23 tys. ludzi umiera przedwcześnie z powodu narażenia na działanie zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu węglowego. Jak wynika z danych CAN, Polska rocznie emituje do atmosfery 129 mln ton CO2, a maksymalne roczne koszty zdrowotne związane z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju zostały oszacowany na 17,342 mld euro. Dla porównania Niemcy emitują 255 mln ton rocznie, a Wielka Brytania 78 mln ton.

W Europie działa wciąż około 280 elektrowni węglowych, przy czym ponad 200 z nich ma 30 lub więcej lat. Wciąż jednak planowana jest budowa ponad 100 kolejnych elektrowni na węgiel. Więcej od Polski (planowanych 7 elektrowni) chcą zbudować jedynie Turcja (aż 75 planowanych projektów!) i Bośnia i Hercegowina (8). Organizacja Climate Action Network Europe zwraca uwagę, że jeśli projekty te uda się zrealizować, to rozwój energetyczny poszczególnych krajów zostanie zablokowany przez niezrównoważone i nieekonomiczne elektrownie węglowe na kolejne dekady.

reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here