📻 Dorota M. Zielińska: Byłam na EKG. Co za historia!

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu artykułu na podcaście:Właśnie zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Słuchając wypowiedzi ministrów i prezesów, wśród których dominowała płeć piękna, poczułam się dumna z mojego kraju.

Minister Rolnictwa obwieścił, że Polska zrealizowała cel zawarty w polityce energetycznej państwa. W każdej gminie powstała przynajmniej jedna biogazownia rolnicza. Obiekty te są nie tylko źródłem prądu i ciepła dla okolicznych mieszkańców oraz odbiorcami odpadów rolniczych. Stały się lokalnymi klastrami energii. Drobni przedsiębiorcy ulokowali wokół nich zakłady produkcyjne i zwiększają swoją konkurencyjność, korzystając z taniej energii.

Minister Transportu ogłosił, że biometan, produkowany przez biogazownie zlokalizowane przy miejskich oczyszczalniach ścieków, jest już dostępny na 150 stacjach paliw przy głównych szlakach komunikacyjnych. W ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie kolejnych 50 miejsc, gdzie można będzie zatankować to biopaliwo.

Minister Energetyki potwierdził, że Elektrownia w Bełchatowie, największy emitent CO2 w Europie, zakończy swoją działalność do 2030 roku. Dlatego kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Złoczewie nie będzie realizowana. Mieszkańcy Złoczewa nadal będą mogli korzystać z ciepła dostarczanego z pobliskiej biogazowni rolniczej, a okoliczni rolnicy nie muszą już martwić się, że ich grunty zamienią się w pustynię.

Prezes firmy Tauron z dumą stwierdził, że energetyka wiatrowa stanowi już 20% energii dostarczanej przez tę firmę i będzie nadal rozwijana. Do bilansowania dostaw służy Tauronowi sieć małych elektrowni wodnych oraz szczytowo-pompowych. Nadmiar energii w najbardziej wietrzne dni będzie wykorzystywany do produkcji metanolu – w dni bezwietrzne posłuży on do produkcji energii w ogniwach paliwowych. Rozwój tego segmentu możliwy był dzięki zamknięciu 8 nierentownych kopalni węgla kamiennego.

Prezes firmy PGE przedstawił dalszy plan rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Firma ta dysponuje jak dotąd trzema wiatrowniami na morzu o łącznej mocy 2 GW i planuje do 2020 roku podwoić te zasoby. Jej największy konkurent, Polenergia pozostał w tyle, ale uruchomi własną elektrownię w ciągu najbliższych 2 lat.

Minister Środowiska zapełnił, że program wymiany pieców KAWKA, rozpoczęty przed 5 laty, pozwolił na pozbycie się 50 tys. kopciuchów. Najbliższe 5 lat pozwolą zwiększyć tę liczbę 5-krotnie. Tym sposobem Polska rozwiąże problem z tzw. niską emisją, będącą głównym źródłem smogu. – Wreszcie odetchniemy czystym powietrzem – cieszy się minister jak dziecko. Każde polskie dziecko.

Dzięki realizacji tych programów armia prosumentów korzystających z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła w Polsce urosła do 200 tys. gospodarstw domowych. Stali się oni poważnym dostawcą energii do krajowego systemu elektroenergetycznego, równoważącym dzienne niedobory dostaw energii dla przemysłu.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju z satysfakcją przyznał: – Nasza decyzja o dofinansowaniu badań nad ogniwami paliwowymi oraz rozwoju bolidów solarnych na polskich uczelniach opłaciła się. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy produkcję technologii, na które czeka cały świat.

– Polska nie tylko wywiąże się z celu 15% zużycie energii z OZE do 2020 roku, ale znacznie go przekroczy. Dzięki konsekwentnej polityce rządu udział węgla w miksie energetycznym zredukujemy do 60% już do 2020 roku. Prosumenci dysponują już mocą 2 GW, a do 2020 roku liczba ta się zwiększy dwukrotnie. Moc polskich wiatraków – morskich i lądowych – osiągnie przynajmniej 10 GW. Znaczący jest też udział biomasy i małych elektrowni wodnych. Będziemy kontynuować ten kierunek – podsumowała pani premier.

Są powody do dumy. Mamy czyste powietrze i tani prąd. Jesteśmy gotowi do przyłączenia się do europejskiego jednolitego rynku energii… rynku energii… rynku energii…

– O, obudziła się. Reanimacja się powiodła – powiedział wyraźnie ucieszony lekarz. – I z czego się cieszysz? – pomyślała jakby mniej ucieszona pacjentka…

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl