Budzanowski: MSP (na razie) nie planuje opóźnienia IPO Energa z powodu braku ustawy o OZE


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) na razie nie planuje przesunięcia na 2014 rok przewidywanej na połowę 2013 roku oferty publicznej akcji spółki Energa, pomimo braku ustawy o OZE – poinformował w rozmowie po sejmowej komisji skarbu minister Mikołaj Budzanowski.

– Na razie nie planujemy przekładać debiutu Energi z powodu braku ustawy – odpowiedział Budzanowski na pytanie, czy MSP może przesunąć IPO tej spółki na 2014 rok w oczekiwaniu na ustawę o OZE.

Dodał, że kwestia braku ustawy o OZE wyjdzie przy wycenie tej spółki. – Okaże się wtedy, czy brak ustawy jest problemem. Dopiero wtedy podejmiemy ostateczną decyzję. Na dzisiaj zakładamy IPO w I połowie roku – podsumował minister.

Analitycy podkreślają, że brak ustawy o OZE, decydującej o wysokości przyszłych przychodów z tych źródeł, dla firmy, która ma sporą produkcję energii z hydroelektrowni i wiatru po przejęciu części aktywów wiatrowych od DONG i Iberdroli, może okazać się dużym ryzykiem przy IPO.

Z kolei proponowane zapisy w projekcie ustawy z 2012 roku, dotyczące redukcji wsparcia dla zamortyzowanych elektrowni wodnych, mogą spowodować obniżenie wyceny Energi nawet o ok. 1,5 mld zł z poziomu 6-7 mld zł.

 

Marcin Zaremba
 

Na początku roku Energa przejęła część aktywów wiatrowych Dong Energy i Iberdroli, fot. brooklyn/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here