Budimex chce nadal realizować dobre kontrakty na roboty budowlane przy farmach wiatrowych


Giełdowy Budimex, który w ostatnich latach zrealizował sześć kontraktów budowlanych związanych z farmami wiatrowymi, chce nadal realizować tego typu zlecenia. Uważa je za atrakcyjne – wynika z wypowiedzi prezesa Budimeksu Dariusza Blochera.

– Do tej pory zrealizowaliśmy sześć takich kontraktów. Są to małe, ale dobre kontrakty i zamierzamy kontynuować [takie realizacje] – powiedział Blocher.

Obecnie Budimex stara się o realizację robót budowlanych przy FW w Myślinie dla Grupy Energa. W przetargu starają się o to w sumie cztery, prekwalifikowane już, firmy.

Do kolejnego etapu przetargu na roboty budowlane przy budowie FW Myślino, w którym otrzymano dziewięć wniosków o dopuszczenie do udziału, zakwalifikowano: konsorcjum CJR (Candido Jose Rodrigues), Budimex, konsorcjum PBE Elbud Gdańsk i PI-T Teltor-POL Północ oraz konsorcjum z udziałem Johann Bunte Bauunternehmung i Ekonova.

FW w Myślinie o mocy 20-25 MW ma składać się z 10 nowych turbin, maksymalnie dwóch różnych modeli, o mocy 2-3 MW. Maksymalna wysokość wieży ponad poziom terenu to 110 m, maksymalna wysokość wieży wraz wirnikiem w jego skrajnej pozycji pionowej to 160 m ponad poziomem terenu, a maksymalna średnica wirnika turbiny to 100 m.

Budimex w latach 2007-2013 zrealizował sześć kontraktów związanych z farmami wiatrowymi o różnym zakresie robót. Ich wartość wynosiła od 795 do 49.807 tys. zł netto.

Największa i najstarsza jednocześnie dotychczasowa realizacja Budimeksu to FW w Zajączkowie dla Zajączkowo Windfarm, wyposażona w 24 turbiny V80/2,0 MW o wysokości łącznej 120m (wieża 80m plus 40m promień śmigła). Dostawcą urządzeń był Vestas.

W trakcie realizacji wykonano sieć przesyłową WN i NN, światłowodową sieć tele-info, stacje transformatorowe, stacje GPZ w Zajączkowie, drogi dojazdowe do EW i place montażowe. Wyremontowano też drogi gminne.

Najnowszy, realizowany przez Budimex projekt to oddana dla RWE Renewables FW Nowy Staw z 19 EW REpower MM92 o mocy 2,05 MW każda. Wysokość masztu EW wynosi 100 m, a średnica wirnika to 92,5 m.

Wartość prac Budimeksu to 21,8 mln zł netto, a ich zakres to budowa 19 fundamentów wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i drogami. Dodatkowy kontrakt to roboty drogowe za 20,4 mln zł netto.

Inne realizacje, z mniejszym zakresem prac, to roboty dla FW Kończewo z 21 EW o łącznej mocy 42 MW, dla FW w Karcinie z 17 EW, dla FW Glińsk i dla FW Tarlewo.

 

Marcin Zaremba

 

Farma wiatrowa, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here