Brzeziny stawiają na OZE. Chcą być samowystarczalne energetycznie


Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi miasto Brzeziny zamontuje pięć instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych. Podpisana w maju br. umowa opiewa na kwotę 765 072,00 zł. Projekt ten to dopiero pierwszy krok na drodze do samowystarczalności energetycznej Brzezin.

Władze Brzezin uzyskały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dotację w wysokości 765 072,00 zł, którą chcą przeznaczyć na montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków publicznych. Instalacje PV mają zostać zamontowane jeszcze w tym roku.

– Rozpoczęliśmy działania zmierzające do tego, aby w ciągu kilku lat Brzeziny stały się miastem samowystarczalnym energetycznie, które czerpie energię przede wszystkim z odnawialnych źródeł – mówi Marcin Pluta, burmistrz Brzezin.

Władze Brzezin, dążąc do realizacji koncepcji miasta samowystarczalnego – Smart City, chcą w niedalekiej przyszłości wybudować farmę fotowoltaiczną, która docelowo zaopatrywać będzie w prąd nie tylko budynki publiczne, a uzyskana w ten sposób energia elektryczna wykorzystywana będzie nawet do podgrzewania wody basenowej. W dalszych planach w grę wchodzi także czerpanie energii z wiatru dzięki zamontowaniu turbin o pionowej osi obrotu. Brzeziny wymienią także oświetlenie uliczne na system LED, wybudują stację ładowania samochodów elektrycznych, a także zaangażują się w produkcję, dystrybucję i sprzedaż energii z OZE.

Redakcja reo.pl
 

fot. Wayne National Forest/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here